1. Bajgle

fot. Getty Images

To bułki z dziurką w środku, które zostały wymyślone w Krakowie w XVII wieku. Podobno gminy żydowskie obdarowywały nimi kobiety, które urodziły dziecko - wierzono bowiem, że ich charakterystyczny kształt i kolor zapewni młodemu człowiekowi szczęście. Potem bajgle zrobiły zawrotną karierę, między innymi w Nowym Jorku, gdzie wciąż są jedną z najchętniej kupowanych bułek.

 

2. Falafel

fot. Getty Images

Czyli smażone kotleciki z ciecierzycy lub bobu z sezamem i przyprawami. Często podawany w picie z marynowanymi warzywami i pikantnymi sosami, jako wegetariański wariant kebaba. Choć jego wymyślenie przypisuje się egipskim Koptom dziś to narodowy fast food Izraela.

 

3. Maca

fot. Getty Images

 

To tradycyjne, płaskie pieczywo jedzone podczas Paschy - najważniejszego święta żydowskiego, które upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli Egipskiej. Obowiązuje wówczas zakaz spożywania produktów zbożowych zrobionych na zakwasie.

 

4. Hummus

fot. Getty Images

 

To dip z ciecierzycy połączonej z oliwą, pastą sezamową, z dodatkiem soku z cytryny i przypraw. Dziś to narodowe danie Izraela, które weszło do codziennego menu, podawane zarówno do mięs, jak i produktów wegetariańskich. Idealnie sprawdza się jako pasta do chlebków pita. Podobno w Izraelu zjada się go dwa razy więcej niż w otaczających go krajach arabskich.

 

5. Szakszuka

fot. Getty Images

 

Czyli "wszystko zmiksowane", to danie z jajek podawanych na pierzynce z pomidorów usmażonych z czosnkiem, cebulą z dodatkiem przypraw takich jak chili, kumin, pieprz z dodatkiem świeżej natki pietruszki. Porządna dawka białka i energii na cały dzień serwowana obowiązkowo w rondlu lub na żeliwnej patelni z jasnym pieczywem.