Grecja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Szczególną popularnością cieszą się wyspy Korfu, Kreta czy Zakynthos. Dla miłośników wypoczywania na tej ostatniej nie mamy dobrych wiadomości. Wyspa traci jedną ze swoich najciekawszych atrakcji turystycznych. Mowa o wraku statku na malowniczej plaży Navagio. Po ostatniej burzy zostały z niego szczątki, a według prognoz w niedalekiej przyszłości może całkowicie zniknąć w morskich falach.

Zakynthos bez charakterystycznego wraku?

Już sama zatoka jest wyjątkowo fotogeniczna, ale z wrakiem statku pośrodku stała się jeszcze większym wabikiem na wczasowiczów wypoczywających na Zakynthos. Jak wrak znalazł się na plaży? Cofnijmy się do lat 80. Dokładnie 2 października 1980 r. statek MV Panagiotis osiadł na mieliźnie przy plaży Navagio. Załoga zgubiła się z powodu sztormu i ograniczonej widoczności. Plotki mówią, że na pokładzie płynęli przemytnicy z Turcji, jednak do dziś nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Po dotarciu do brzegu Zakynthos załoga uciekła, a statek stoi tam do dziś. Widać po nim upływający czas, ale rdza i dziury tylko nadają klimatu. Wydawało się, że wrakowi nic już nie grozi, jednak ostatni sztorm na Morzu Śródziemnym zabrał część obiektu pod wodę.

Smutną informację przekazali w mediach społecznościowych pracownicy biura turystycznego na Zakynthos.

– Gdy sztorm dochodzi do 12 w skali Beauforta, a tak ostatnio się stało, fale sięgają aż do statku.... Najbliższe lata mogą okazać się ostatnią szansą na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca w takiej postaci – czytamy we wpisie.

Na ratunek Zakynthos

W tym samym tygodniu minister turystyki Vassilis Kikilias przedstawił w parlamencie nowy projekt ustawy dotyczący strategii turystycznej Grecji. Plan koncentruje się między innymi na modernizacji wraku statku na Zakynthos oraz na zapewnieniu narzędzi rozwoju dla wszystkich greckich regionów. Polityk zobowiązał się do wprowadzenia przejrzystych rozwiązań, mających na celu skuteczne i długotrwałe rozwiązania problemów wokół głównej atrakcji na plaży Navagio. Chodzi głównie o zapewnienie bezpieczeństwa wczasowiczom. Kikilias ma również nadzieję, że dzięki nowej ustawie znany na całym świecie wrak statku stanie się „zrównoważonym produktem turystycznym wysokiej jakości”.

Inne kluczowe kwestie w ustawie dotyczą określenia działania organizacji zarządzających promocją w celu wydłużenia sezonu turystycznego i rozwoju turystyki wellness. Grecy planują wykorzystać w niedalekiej przyszłości potencjał naturalnych uzdrowisk w kraju.

Zakynthos atrakcje

Wrak na plaży Navagio to oczywiście niejedyna atrakcja Zakynthos. Poszukiwacze fotogenicznych miejsc koniecznie powinni wybrać się na Półwysep Skinari, czyli najbardziej wysuniętym na północ kraniec wyspy. To tu znajdują się słynne Niebieskie Jaskinie. Do ich środka najlepiej wpłynąć łodzią. Formacja skalne tworzą fantazyjne kształty. To jedno z niewielu takich miejsc na świecie.

Na Zakynthos nie brakuje malowniczych plaż. Żeby najlepiej doświadczyć greckich wakacji warto zmieniać miejsca, na których oddajemy się słonecznym (inie tylko kąpielom). W Zatoczce Porto Limnionas nie ma co prawda typowych plaż, ale i tu warto się wybrać, żeby posłuchać ciszy i nacieszyć oczy.

Źródło: Greek Travel Pages