Architektoniczna awangarda – atrakcyjne domy w Zakopanem

Jeśli szukasz oryginalnego noclegu w Zakopanem, to koniecznie zajrzyj do Landscape Zakopane. To osada sześciu domów o powierzchni 80m² oraz dom z 2 luksusowymi apartamentami o powierzchni 92 m² ( parter) i 73 m² (piętro). Każdy z domów posiada miejsce parkingowe na poziomie terenu oraz prywatne jacuzzi. Osada domów została zaprojektowana tak, aby każdy z nich dysponował indywidualnie kadrowanym, niezakłóconym widokiem na panoramę sąsiadujących Tatr. Domy położone są na malowniczej polanie u podnóża Giewontu, na granicy Zakopanego i Kościeliska. Projekt, opracowany przez prestiżowe biuro architektoniczne Karpiel Steindel Architektura, wyróżnia się niespotykaną dotąd w tym rejonie geograficznym filozofią kształtowania przestrzeni.
Kompleks siedmiu budynków znajduje się zaledwie pięć minut jazdy samochodem od centrum Zakopanego. Każdy dom jest autonomicznym i w pełni wyposażonym miejscem noclegowym – posiada 3 sypialnie, 2 łazienki, aneks kuchenny oraz jadalnię. Dodatkowym atutem jest taras z malowniczym widokiem na Giewont; na tarasie znajduje się również wcześniej wspomniane prywatne jacuzzi. Każdy z budynków może pomieścić do ośmiu osób; Landscape Zakopane może więc być świetną opcją zarówno na romantyczny wypad we dwoje, jak i na wakacje dla całej paczki przyjaciół. 

Jak to zbudowano? Poznaj szczegóły architektonicznej idei Landscape Zakopane

Architektura Landscape Zakopane inspirowana jest tradycyjnym stylem zakopiańskim. Dziedzictwo góralszczyzny wzbogacono o nowoczesne elementy, takie jak m.in. przeszklone ściany, czy minimalistyczne dodatki. 
Jako pokrycie dachu zastosowano dranice – surowe, nieprzetworzone drewno w formie najbardziej naturalnej, występującej na terenie Karpat. Rozwiązaniem, które wprost odwołuje się do tradycji prostej zabudowy w Tatrach, jest również posadowienie płyt fundujących budynki na głazach. To nawiązanie do budowy kolib na skalnych rumowiskach. Ponadto fundowanie budynków na skalnych głazach wykluczyło konieczność ingerencji w grunt. Dzięki temu architektura dostosowała się do zastanego terenu, nie podporządkowując sobie otoczenia.
Dotychczas forma nowoczesnych szałasów – wykorzystywana sezonowo – nie stanowiła inspiracji dla współczesnych form zabudowy rezydencyjnej w Zakopanem, ustępując na rzecz dominującego stylu zakopiańskiego. Architekci wykorzystali ten zmarginalizowany element budowlanego dziedzictwa Tatr w celu realizacji w pełni współczesnej osady rezydencyjnej, która jednocześnie podnosi jakość kulturowego pejzażu regionu Małopolski. Osada w Kościelisku to jak dotąd najwierniej odtworzona forma zabudowy pasterskiej na Podhalu. Projekt wyróżnia się niespotykaną dotąd w tym rejonie geograficznym filozofią kształtowania przestrzeni. Osada domów zaprojektowana jest tak, aby każdy z nich dysponował indywidualnie kadrowanym, niezakłóconym widokiem na panoramę sąsiadujących Tatr. Pełne przeszklenia południowych elewacji pozwalają cieszyć się unikalnymi walorami otoczenia, nie pozbawiając jednocześnie intymności i niezależności, wpływających na radość korzystania z nieruchomości. Charakter osady, która czerpie wprost z natury, wtapia ją w otaczający krajobraz. Wille są przykładem architektury szanującej miejsce, a jednocześnie są wyraźnym znakiem czasu, w którym powstały. Połączenie drewna i kamienia ze szkłem tworzy zupełnie nowy wymiar architektury. Mariaż nowoczesnych technologii z tradycją gwarantuje unikatowość osady.

Te wyjątkowe domy z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Potwierdzają to wybory ekspertów – Landscape Zakopane został doceniony w programie „Tu jest pięknie” oraz podczas wystawy „Dobra Perspektywa – Współczesna Architektura Podhala”, prezentującej ambitną architekturę Podhala. Osiedle zostało zauważone również w skali europejskiej. Osada w Kościelisku została uznana za najlepszy projekt rezydencyjny, zwyciężając w konkursie European Property Awards 2022/23 i otrzymując tytuł Europe’s Best. Uznanie krytyków odnajduje potwierdzenie wśród zadowolenia gości – Landscape zakopane cieszy się opinią popularnego i modnego noclegu w stolicy polskich gór.

Warto się przekonać o wyjątkowości luksusowych domków u podnóża Tatr.