Jak poinformował Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu, informację o planowanej sprzedaży płaskorzeźby przez dom aukcyjny oraz zdjęcia artefaktu w celu weryfikacji jego pochodzenia przekazał mu kurator Muzeum Brytyjskiego w Londynie.
 

Zespół egipskich ekspertów potwierdził autentyczność płaskorzeźby przedstawiającej faraona Setiego I i odpowiedni raport został przekazany Interpolowi w celu uniemożliwienia transakcji sprzedaży.
 

Brytyjska policja skonfiskowała płaskorzeźbę, która została zwrócona egipskim władzom.
 

Płaskorzeźba wykonana w kamiennej płycie z wapienia przedstawia postać faraona Setiego I, władcy Egiptu w latach ok. 1290-1279 p.n.e., stojącego przed obliczem Hathor - egipskiej bogini nieba oraz Wetwaweta – wojowniczego bóstwa o głowie psa, przewodnika zmarłych i patrona karawan.
 

Według Ali Ahmeta, dyrektora Biura Odzyskiwania Antyków w ministerstwie starożytności Egiptu, płaskorzeźba została skradziona ze stanowiska archeologicznego w rejonie prowincji Asjut w Górnym Egipcie i nielegalnie wywieziona z kraju.
 

Na wapiennej płycie znajdują się też inskrypcje z imionami bóstw czczonych niegdyś lokalnie na obszarze 13 nomu górnoegipskiego - jednostki podziału administracyjnego starożytnego Egiptu (dzisiejsza prowincja Asjut).
 

Inskrypcje te mają duże znaczenie dla naukowców, gdyż mogą wskazywać na istnienie nieznanej dotąd świątyni faraona Setiego I w starożytnym mieście Asjut – stolicy 13 nomu.
 

Źródło: PAP