Jednym z najważniejszych punktów wyjazdu była konferencja prasowa z udziałem Mohameda Abdela Fadil Shushy, gubernatora Południowego Synaju, który opowiedział o działaniach jakie Egipt podejmuje w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom oraz przywrócenia intensywnego ruchu turystycznego. Gubernator wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi znaczny wzrost liczby turystów w rejonie Sharm El Sheikh. Cały czas, łącznie z okresem rewolucji podkreślaliśmy, że Egipt jest bezpiecznym i wspaniałym miejscem na wypoczynek przez okrągły rok – mówi Ahmed Shokry – Radca ds. Turystyki Biura Ambasady Egiptu. W miastach takich jak Hurghada, Sharm El Sheikh, czy Taba każdy w mniejszym lub większym stopniu utrzymuje się z branży turystycznej. Tam nic się nie zmieniło, hotele czekają na turystów. Otwarte są także sklepy, restauracje i kluby. Zarówno pracownicy hoteli jak i służby porządkowe dokładają wszelkich starań aby osoby wypoczywające w resortach czuły się bezpiecznie i mogły w pełni korzystać z atrakcji oferowanych przez kurorty i kompleksy hotelowe. 
Podczas wycieczki dziennikarze zakwaterowani w hotelu Savoy korzystali z typowych atrakcji jakie Sharm El Sheikh oferuje turystom. W programie znalazło się zwiedzanie miasta oraz najciekawszych miejsc na półwyspie Synaj takich jak Biały Kanion, Klasztor św. Katarzyny czy Dahab. Nie zabrakło również nurkowania, safari po pustyni, przejażdżek na wielbłądach i wizyty w beduińskiej wiosce. Grupa poruszała się bez eskorty policyjnej i korzystała ze wszystkich atrakcji na zasadach obowiązujących każdego turystę. Wszędzie było bezpiecznie, a miejscowi hotelarze, sklepikarze i organizatorzy wycieczek zapewniali o przyjaznym nastawieniu i oczekiwaniu na turystów.
Z zaproszenia Biura ds. Turystyki Ambasady Egiptu skorzystało kilkunastu dziennikarzy z prasy informacyjnej, podróżniczej i lifestylowej. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, PAP, Faktu, National Geographic, Poznaj Świat oraz magazynów Viva i Cosmopolitan. Podczas wyjazdu realizowane były plenerowe sesje dla magazynów mody. Dziennikarze i realizatorzy sesji swobodnie poruszali się po okolicy i nie spotkali się z niczym, co mogłoby zakłócić ich spokój czy pracę.
Egipt do kilku lat jest najpopularniejszym celem podróży dla Polaków. Co roku kraj ten odwiedza  około 600 tysięcy osób z Polski co oznacza, że co trzeci klient biur podroży planujący zagraniczne wakacje wybrał właśnie ten kierunek.
Turystyka odgrywa kluczową rolę dla rozwoju całego Egiptu. Kraj ten każdego roku odwiedza 15 milionów turystów co daje blisko 13 miliardów dolarów przychodów z turystyki rocznie. W chwili obecnej wielu pracowników sektora turystyczno-hotelowego pracuje za niższe wynagrodzenie w  związku ze spadkiem liczby podróżnych.  Dla Egiptu priorytetowe jest przywrócenie intensywnego ruchu turystycznego i osoby związane z sektorem turystycznym pracują nad działaniami mającymi zachęcić turystów do wyboru tego kierunku na miejsce wypoczynku.