ZOBACZ GALERIĘ >>>

Konkurs na najlepszego fotografa owadów został zorganizowany przez platformę Photocrowd i fundację Buglife, wiodącą europejską organizację charytatywną zajmującą się bezkręgowcami. W pierwszym roku istnienia nagrody Luminar Bug Photography Awards przyciągnęła zadziwiającą różnorodność i jakość prac z całego świata. Ponad 800 fotografów przesłało blisko 5000 fotografii, z których jury konkursu wybrało najlepsze. 

Nagrodę główną i tytuł fotografa roku otrzymał Mofeed Abu Shalwa z Arabii Saudyjskiej. "Zachwycił jury swoim niezmiennie wysokim poziomem umiejętności technicznych i kreatywności oraz oczywistym oddaniem dla swojego rzemiosła. Jest zawodowym fotografem ze specjalizacją w fotografii makro, a fotografowanie owadów rozpoczął 10 lat temu. Po części miało to pomóc mu przezwyciężyć dziecięcą fobię przed owadami, a także pokazać piękno i drobne szczegóły owadów, które obiektyw aparatu może wydobyć na światło dzienne" - czytamy na stronie konkursu. 

Zwycięska fotografia przedstawia czerwono-czarnego wołkowca palmowego, który przypomina boksera przygotowującego się do pojedynku. 

Tytułem młodego fotografa roku uhonorowano Jamiego Spensley'a za cykl "Carder Bee". 17-letni Jamie pochodzi z Solihull w Wielkiej Brytanii i studiuje na kierunku Creative Media. Jego pasją jest fotografia makro. Zwyciężył dzięki starannym fotografiom pszczół, których wykonanie i późniejsza obróbka kosztowały go wiele pracy.