Globalne ocieplenie sprawia, że okresy suszy są coraz częstsze, a więc nasze przydomowe ogródki i trawniki wymagają większego nawodnienia. Dużo wody zużywamy szczególnie w czasie letnich miesięcy. W jaki sposób mądrze dbać o otaczającą nas zieleń, robić to oszczędnie i z korzyścią nie tylko dla naszego trawnika, ale całej planety? Sprawdź nasze rady.

 

Podlewaj ogród o właściwej porze

W ciągu dnia ziemia jest nagrzana, więc woda odparowuje z niej bardzo szybko. Najlepiej podlewać ogród wcześnie rano, ewentualnie późnym wieczorem. W tym czasie temperatura ziemi spada, więc mniejsza ilość wody zamienia się w parę. Ponieważ niewielu z nas ma ochotę wstawać o świcie, aby podlać trawnik, warto skorzystać z prostego rozwiązania jakim jest sterownik nawadniania. Urządzenie wykona za nas konieczną pracę, a my będziemy cieszyć się wolnym porankiem.

 

Ważne, żeby podlewać rośliny w odpowiednich porach (fot. Gardena)

 

Uważaj na kałuże!

Wielu amatorów ogrodnictwa zbyt obficie podlewa trawę, co powoduje wytworzenie płytkiego i słabego systemu korzeniowego. Trawnik staje się mało odporny na suszę, a do tego podatny na rozwój mchu i chorób. Przemoczona gleba utrudnia także pobieranie tlenu korzeniom, które bez niego dosłownie toną. Innym problemem jest podlewanie nierównomierne, co skutkuje powstaniem na trawniku żółtych plam przesuszonej trawy.

 

Zraszacz wahadłowy pozwoli równomiernie podlać trawnik (fot. Gardena)

 

Używaj sprawdzonego sprzętu

Ogród możesz podlewać ręcznie lub całkowicie automatycznie. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby robić to mądrze i przy użyciu narzędzi, które pozwolą maksymalnie oszczędzać wodę. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż sterownika nawadniania, dzięki któremu zaprogramujesz podlewanie ogrodu nawet w nocy. Świetnie sprawdzi się też czujnik wilgotności gleby, który nie uruchamia lub przerywa nawadnianie, jeśli gleba jest zbyt wilgotna – na przykład po nocnych opadach deszczu. Ekologicznym i oszczędnym pomysłem jest też zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej do podlewania roślin. Możesz do tego wykorzystać pompę do deszczówki.

 

Inteligentny sterownik nawadniania pozwoli ci zaoszczędzić wodę, czas i pieniądze (fot. Gardena)

 

Podlewaj z wyczuciem

Grządki kwiatowe wystarczy podlać raz lub dwa razy w tygodniu. Rzadsze, ale obfite nawadnianie jest korzystniejsze niż częste podlewanie małą ilością wody. Nawet jeśli lekko przesuszysz rośliny między kolejnym nawadnianiem, stymulujesz w ten sposób rozrost korzeni roślin. Z kolei trawnik zwykle najkorzystniej jest podlewać co drugi dzień – przy zachowaniu rad z powyższych punktów.