Punxsutawney Phil to bez wątpienia najpopularniejszy świstak w Ameryce Północnej. I wcale nie ma znaczenia, że na przestrzeni lat zwierzak najprawdopodobniej wielokrotnie został zastąpiony przez swoich kuzynów. Wróćmy jednak do jego popularności. Phil zawdzięcza swoją sławę Dniu Świstaka. To on jest największą atrakcją corocznych obchodów w mieście Punxsutawney, w stanie Pensylwania.  Ceremonia rozpoczyna się o poranku od wywabienia rzeczonego świstaka z norki. Jeśli Phil zobaczy swój cień, oznacza to, że czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy, jeśli nie, to znak, że wiosna jest już bardzo blisko.

 

Kiedy skończy się zima?

2 lutego 2021 roku zgodnie z tradycją wtajemniczeni i upoważnieni do obcowania z Philem mężczyźni obudzili go, a następnie wywabili z norki. Świstak wyszedł do ludzi dokładnie o 7:25 czasu lokalnego i szybko zauważył swój cień. Zgodnie z przepowiednią wiosna zawita więc na dobre dopiero pod koniec marca. Jest jednak i dobra wiadomość. Jeden z członków Klubu Świstaka twierdzi, że wiosna przyjdzie późno, ale za to będzie piękniejsza od zeszłorocznych – tak miał mu przekazać w tajemnicy Phil.

Dzień Świstaka jest obchodzony od 1887 roku. Od tego czasu Phil tylko 20 razy nie zobaczył swojego cienia. Taka sytuacja miała miejsce rok temu. Mimo długiej tradycji i ogromnej popularności zwierzak z Pensylwanii nie ma zdolności prognozowania pogody. Jak ustalono, statystycznie jego przepowiednie sprawdzają się w 50%. Mimo to każdego roku w Dniu Świstaka uczestniczy średnio 40 tysięcy osób. 

 

Dzień Świstaka kiedyś i dziś

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie odbyło się wirtualnie. Wywabianie Phila śledziło 25 tysięcy internautów. Wcześniej organizatorzy przypomnieli nagrania z poprzednich lat. Pomimo niecodziennych okoliczności ceremonia miała miejsce zgodnie z tradycją na niewielkim wzgórzu w parku Gobbler's Knob.

Dzień Świstaka kojarzy się dziś ze Ameryką Północą, ale zwyczaj ten pochodzi z Europy, a konkretnie z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi wierzyli niegdyś, że to borsuk ma nieprzeciętne zdolności i jest w stanie przewidzieć, kiedy nastanie wiosna.