Oddano 165 tysięcy głosów w plebiscycie organizowanym przez Empik - „100 książek, które trzeba przeczytać”. Dostępne są dwie listy – ta stworzona przez internautów i druga – przez pisarzy i dziennikarzy: m. inn. Sylwię Chutnik, Annę Dziewit-Meller, Piotr Bratkowskiego, Mariusz Cieślika, czy Jakuba Żulczyka.

Typy jurorów
Każdy z jurorów proponował dziesiątkę najistotniejszych dla siebie książek. Były wśród nich pozycje z najnowszej literatury polskiej i światowej, jak i klasyka, książki dziecięce, a także traktat filozoficzny polecony przez Małgorzatę Halber, czy pozycja popularnonaukowa, którą zarekomendował Janusz Leon Wiśniewski. W rankingu znalazły się książki takich autorów jak: Samuel Beckett, Zadie Smith, Virginia Woolf, Wiesław Myśliwski, Witold Gombrowicz, Krzysztof Kąkolewski czy autor „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.
Typy internautów
Z kolei internauci swoją finałową setkę wyłonili w drodze głosowania z 800 zgłoszonych tytułów. W sumie w plebiscycie wzięło udział ponad 80 tysięcy osób, które oddały ponad 165 tysięcy głosów. Ranking Internautów otwiera saga o Harrym Potterze, na którą oddano blisko 10,5 tysiąca głosów. Książki dla dzieci i młodzieży stanowią aż 25% rankingu. Wśród nich znalazły się zarówno pozycje klasyczne, takie jak „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Kamienie na szaniec” czy „Baśnie” Andersena, jak i współczesne, m.in. „Igrzyska śmierci” czy „Gwiazd naszych wina”. Najwięcej, bo aż 39 pozycji w rankingu, zajmuje proza. W tej kategorii największa liczba głosów została oddana na „Mistrza i Małgorzatę” – powieść najczęściej wskazywaną również przez jurorów. Pośród pozycji klasycznych znalazły się takie tytuły jak „Zbrodnia i kara”, „Folwark zwierzęcy”, „Sto lat samotności” czy „Lalka”. Współczesne powieści są reprezentowane przez takie tytuły jak „Cień wiatru”, „Źródło” czy „Samotność w sieci”. Mocnymi kategoriami okazały się również literatura obyczajowa (14 tytułów), fantastyka (12 tytułów), a także kryminał i sensacja (10 tytułów). Na liście znalazły się także reprezentujące literaturę faktu, poezję, dramat, a także książka popularno-naukowa. Obie listy, stworzona przez Internautów, jak i ta stworzona przez jurorów są dostępne na tutaj.