O naszym kraju powiedzieć można wiele miłych rzeczy. Możemy pochwalić się pięknymi widokami, cudownymi zabytkami i wspaniałymi górskimi szlakami. Problem leży jednak często w pogodzie, zwłaszcza jesienią. Podczas tej pory roku zazwyczaj nawiedzają nas regularne opady, wiatr jest nieprzyjemny, panuje ogólna plucha — słowem, bez odpowiedniego ubioru z domu ani rusz. Warto zatem podjąć odważną decyzję i kupić kurtkę, która zapewni nam ochronę przed wszelkimi nieprzyjemnościami, jakie czyhają na nas na zewnątrz. Jeśli jesteśmy fanami dalekich górskich wycieczek odbywanych jesienią, tym bardziej powinniśmy przyłożyć wielką wagę do tego zakupu. Warto pamiętać, że nie warto decydować na kurtkę z najniższej półki cenowej — istnieje wtedy niebezpiecznie wysokie prawdopodobieństwo niespełnienia nawet części naszych wymagań i zamiany upragnionego wyjazdu w niekończący się ciąg frustracji. 

Dlatego warto zastanowić się nad dołożeniem kilkudziesięciu czy kilkuset złotych i wyborem kurtki, którą będziemy traktować jako inwestycję na przyszłość. Najwyższej jakości odzież outdoorowa może służyć nam nie tylko sezon czy dwa, ale przez naprawdę długie lata intensywnego użytkowania. Jednak żeby taki scenariusz miał miejsce, należy przede wszystkim podjąć właściwą decyzję dotyczącą materiału, z jakiego nasza kurtka ma być wykonana.
 

Z jakiego materiału?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele różnorakich rozwiązań — można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów materiałów. Czasem aż trudno połapać się w nich wszystkich i podjąć odpowiednią decyzję. Jeśli mowa o kurtce, która ma nie tylko służyć nam podczas codziennego użytkowania, ale również towarzyszyć nam podczas dalekich jesiennych wypraw, to sensownych opcji na stole jest kilka. 

Pierwszą z nich są kurtki wykonane z materiału, który nosi nazwę goretex. Zapewnia on całkowitą ochronę przed wiatrem, deszczem i wszelkimi innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, skutecznie odprowadza powietrze — to oznacza, że w kurtce z goretexu możemy wykonywać intensywny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Wydaje się, że to najbardziej znane rozwiązanie w dziedzinie tego rodzaju odzieży outdoorowej. Jest doceniane tak przez wielu okazjonalnych użytkowników, jak przez zawodowych sportowców. Opcja ta ma jednak jeden drobny mankament — wymaga nieustającej pielęgnacji.

Rozwiązaniem alternatywnym wobec goretexu jest softshell — materiał równie popularny i równie ceniony, ale różniący się właściwościami. Kurtki softshellowe składają się w praktyce z dwóch części — wierzchniej, odpornej na deszcz i wiatr, oraz wewnętrznej, która zapewnia bardzo dużo ciepła oraz wyjątkowo skutecznie je utrzymuje. Kurtki z softshellu nie wymagają aż tak starannej pielęgnacji jak te z goretexu. Z drugiej strony — zwłaszcza modele z niższej półki — mogą zapewniać nieco gorszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego na takiej inwestycji nie warto oszczędzać. Lepiej wybrać coś, co posłuży nam przez bardzo długi czas.

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze kurtki odpowiedniej na jesienne wyprawy ważny jest nie tylko materiał, ale również elementy takie jak zamek, kaptur, pojemność kieszeni czy ściągacze z możliwością regulacji. Warto dostosować te elementy pod siebie, aby użytkowanie odzieży nie było przesadnie frustrujące. Poza dobraniem odpowiedniego rozmiaru warto również zastanowić się nad kolorem czy wzorem. Trzeba bowiem pamiętać, że w obecnych czasach kurtka powinna nie tylko zapewniać największy komfort użytkowania, ale również godnie się na nas prezentować. Warto zatem zrobić swego rodzaju podsumowanie i zastanowić się nad tym, co na co dzień nosimy, a następnie dobrać do naszej odzieży odpowiednią barwę, krój i wzór kurtki. Właściwie dopasowane ubrania przy okazji znacząco zwiększają pewność siebie i zapewniają lepsze samopoczucie.

Obecnie wybór kurtek odpowiednich na ciężkie warunki jest tak wielki, że warto zapoznać się z wieloma ofertami i przejrzeć mnóstwo modeli. Dzięki temu prędzej możemy trafić na optymalną dla siebie opcję, która spełni wszelkie nasze wymagania oraz oczekiwania, plasując się przy tym w rozsądnym zakresie cenowym.