Czy dwa lata pracy i wyrzeczeń wystarczą by pokonać Bałtyk? Jak przygotować się do takiego wyzwania? W jaki sposób podtrzymać niezbędną motywację?
W ostatni weekend lipca (24 - 26.07) Adam Jerzykowski podejmie indywidualną próbę pokonania wpław odcinka Zatoki Puckiej z Helu do Gdyni. W historii polskiego pływania w wodach otwartych ten niemalże 20-kilometrowy dystans nazywany jest Maratonem Morskim. 27-letni mieszkaniec Łodzi chce w ten sposób upamiętnić swojego dziadka, który zmarł na raka. Dziadek poprzez swoje zamiłowanie do sportu nauczył Adama podziwu dla wytrwałości i konsekwencji niezbędnej do realizowania życiowych celów.
Cały okres przygotowań od 21 marca będzie można śledzić na stronie swimforadream.com i na portalach społecznościowych. Swim For a Dream (pol. płyń po marzenie) to również nazwa fundacji, którą Adam założył w listopadzie 2013 r. Środki zebrane podczas przygotowań przekaże trzem innym fundacjom: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Fundacji Marcina Gortata MG13 oraz Fundacji Gajusz.
Przygotowania do tego maratonu finansuje sam Adam oraz osoby, które uwierzyły, że jego próba się powiedzie. Do takich osób należy m.in. Tomasz Pąchalski, trener reprezentacji Polski w Pływaniu w Wodach Otwartych oraz Marek Jędrzejewski – fizjoterapeuta i trener personalny. Podopiecznymi tego ostatniego są m.in. sportowcy Merab Gabunia (reprezentant Polski – rugby), Michał Michalak (reprezentant Polski – koszykówka męska) czy Filip Wypych (Mistrz Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym). Zespół fachowców uzupełnia Dynamo Lab – laboratorium pozwalające na przeprowadzenie badań ruchowych oraz wydolnościowych.
Zadanie jest wymagające: dystans, z którym zmierzy się młody pracownik korporacji pokrywa się z trasą zawodów BCT Gdynia Marathon. To cykliczne, coroczne zawody pływackie, nawiązujące do tradycji maratonów odbywających się w latach siedemdziesiątych na trasie Hel - Gdynia. Do udziału w tych zawodach zapraszani są najlepsi pływacy świata. W zeszłym roku zwyciężyła 20-letnia Anna Olasz z Węgier (czas 4 godz. 23 min). Rok wcześniej najszybciej płynął Alexander Meyer z Niemiec, który ukończył trasę w czasie 3 godz. 53 min.