240 cm wysokości - Maksyminus Trak (172-238)
Cesarz rzymski, który ani jednego dnia nie spędził w stolicy Włoch. Pasterz z Tracji, który z biegiem lat został rzymskim legionistą. Wybitny okrutnik. Piękny, męski, nieposkromiony, wyniosły, surowy, odnosił się do wszystkich z pogardą. Idealny typ władcy? Karierę zrobił po tak zwanej znajomości z odpowiednim człowiekiem, którym był cesarz Septymiusz Sewer. Cesarzem obwołało go wojsko, któremu imponował swym wręcz nieludzkim okrucieństwem. Bardzo często popisywał się swą siłą, urządzając pokazowe walki, podczas których sam jeden stawał przeciwko dwóm gladiatorom. Szybko jednak znudził się swoim żołnierzom, którzy odebrali mu życie. Łatwo przyszło, łatwo poszło.

204 cm wysokości -Car Piotr I (1672-1725)
Twórca nowożytnej Rosji, zafascynowany kulturą niemiecką. Według historycznych zapisków był bardzo wysokiego wzrostu, ale miał niestety nieproporcjonalnie małą głowę i był niesłychanie wąski w ramionach. Biseksualista, który swoją przyszłą żonę Katarzynę odbił … swojemu kochankowi.
Lubił asystować podczas sekcji zwłok, zmuszając towarzyszącą mu świtę do spożywania trupiego mięsa. Jeśli wierzyć historycznym przekazom bardzo często sam odrąbywał głowy skazańcom.
Ten niezwykle „sympatyczny” człowiek miał jednak niezaprzeczalne zasługi. Oprócz tego, że zaszczepił w Rosji masonerię i prowadził nieustające walki z klerykami, to powołał do życia kolegia (dzisiejsze ministerstwa), senat, flotę i regularną armię. Za jego rządów swoją działalność rozpoczęła Akademia Nauk.  

204 cm wzrostu - Car Mikołaj I (1796-1855)
Krnąbrny i wybuchowy. Twórca policji politycznej w Rosji. We wczesnym dzieciństwie i młodości, jak każdy chłopiec, bawił się żołnierzykami, których figurki, przed snem, układał pod poduszką. Zdaniem niektórych historyków był uwikłany w romans z Natalią Gonczarową i sprowokował pojedynek jej męża, wybitnego pisarza, Aleksandra Puszkina z Francuzem G. d’Anthesem.
Nazywany „żandarmem Europy”, szybko rozprawił się z dekabrystami, zwalczał wolnomyślicielstwo, a za jedyny, właściwy ideał państwa uważał system koszarowy.
W stosunku do życia, jakie prowadził, umarł śmiercią dość przeciętną - na skutek przeziębienia, którego nabawił się podczas przeglądu swojego ukochanego wojska.

196 cm wzrostu -  Charles de Gaulle (1890-1970)
Dla wielu ludzi na zawsze pozostanie pierwszym zachodnim przywódcą, który odwiedził ZSRR. Od najmłodszych lat przekonany o tym, że urodził się do wyższych celów. Pochodził z katolickiej, szlacheckiej rodziny. Za nic miał wielką rewolucję francuską, a „Marsyliankę” uważał za pieśń bezbożników.
Ukończył prestiżową L’Ecole de Guerre. Podczas I wojny światowej trafił do niewoli, z której pięć razy podejmował próbę ucieczki. Podczas II wojny światowej, przebywając w Londynie, wzywał swoich rodaków do czynnego stawienia oporu Hitlerowi. Zaraz po II wojnie światowej stanął na czele Francji, ale po pewnym czasie ustąpił ze stanowiska, na które powrócił dopiero w 1958 r. Przez cały okres swych rządów dążył do skupienia w swych rękach całej władzy. Był zagorzałym przeciwnikiem obecności Stanów Zjednoczonych w NATO.
   
188 cm wzrostu - Borys Jelcyn (ur. 1931)
W okresie pierestrojki zrobił błyskotliwą i błyskawiczną karierę w Moskwie, dzięki czemu został pierwszym prezydentem Rosji. Zlikwidował Radę Najwyższą i rozmontował Związek Radziecki. Przeprowadził prywatyzację własności państwowej. Za czasów sprawowania rządów nie uśmiercił ani jednego swojego przeciwnika politycznego. Przywrócił tradycję odwiedzania cerkwi przez przedstawicieli władzy podczas największych świąt.

185 cm wzrostu - Car Aleksander I (1777-1825)
Prawdziwie „kochający” syn. Brał udział w spisku przeciwko własnemu ojcu, Pawłowi I. Pupilek swojej babki Katarzyny II Wielkiej, która chciała uczynić z niego monarchę wszystkich narodów słowiańskich z centrum w Konstantynopolu. Miał alergię na wszystko, co rosyjskie. Największą tragedią jego życia była rywalizacja z „nieco” niższym Napoleonem. Car Aleksander I uważał, że zdecydowanie lepiej pasuje do wizerunku antycznego bohatera, dominującego nad ówczesną Europą. Niestety, nigdy nie udało mu się zająć miejsca Napoleona na arenie międzynarodowej.
Pod koniec swojego życia interesował się mistyką, i niektórzy historycy uważają, że nie umarł w 1825 r., lecz usunął się z życia politycznego i zaczął prowadzić życie pustelnika.

178 cm wzrostu - Car Iwan IV Groźny (1530-1584)
Według własnej opinii był posłannikiem niebios na ziemi. Miał osiem żon, z których żadna nigdy nie nocowała w jego komnatach. Jedynie angielska „królowa-dziewica” Elżbieta I odrzuciła jego oświadczyny. Słynął przede wszystkim z obdarowywania jednych bojarów kosztem odbierania innym. Przy pomocy gwardii przybocznej, stosując represje, doprowadził do scentralizowania kraju. Przeprowadził reformy sądów i przyczynił się do powstania jednolitego dla całej Rosji kodeksu prawa.
Według opinii jednych zmarł podczas gry w szachy, według innych został otruty.

174 cm wzrosty - Car Mikołaj II (1868-1918)
Ostatni car Rosji, który zezwolił na utworzenie parlamentu i pierwszy, który ten parlament rozwiązał. Był niezdecydowany i miał słaby charakter. Pozbawiony wizji, niekonsekwentny i nieudolny, jednak wspaniały ojciec i mąż. Pod jego rządami Rosja przegrała wojnę z Japonią i przeżyła dwie rewolucje.
W 2001 r. uznany za męczennika, wyniesiony został na ołtarze przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

170 cm wzrostu - Władimir Putin (ur. 1952)
Może trudno w to uwierzyć, ale był to pierwszy władca Rosji, któremu poprzednik dobrowolnie oddał władzę za życia. Pilot samolotów, obeznany w sztukach walki. Miłośnik kultury niemieckiej, przeciwnik radykalnego islamu w Europie.

169 cm wzrostu - Napoleon Bonaparte (1769-1821)
Cesarz Francuzów przez wielu strategów uważany za wodza wszechczasów, najwybitniejszego męża stanu czasów nowożytnych.
Impulsywny, odznaczał się wrodzonym poczuciem estetycznym. Bez przerwy zwalczał antyfrancuskie koalicje. Już jako cesarz pisywał anonimowe artykuły dla paryskich gazet. Autor kodeksu praw, twórca współczesnego systemu aparatu państwa. Przeprowadził reformy armii, oświaty i sądów. Autor idei wspólnego europejskiego rynku, pomysłodawca budowy tunelu pod kanałem La Manche i paryskiego metra.

165 cm wzrostu - Adolf Hitler (1889-1945)
Jeden z największych zbrodniarzy wojennych w historii świata. Był uparty, sentymentalny, a jednocześnie patologicznie złośliwy i okrutny. Nienawidził swojego ojca, a matkę uważał za osobę bezwolną. W szkole uczył się jedynie historii i geografii. Jego wielką pasją był rysunek. Fascynował się okultyzmem i słynął z niezwykłego talentu aktorskiego i oratorskiego. Opanowany żądzą władzy wywołał II wojnę światową. Twórca niemieckiego faszyzmu.

164 cm wzrostu - Włodzimierz Lenin (1870-1924)
Wódz bolszewików, teoretyk i praktyk walki rewolucyjnej. Skupił pełną władzę w rękach partii komunistycznej i wprowadził masowe represje polityczne. Tuż przed śmiercią, chory i niedołężny nie zdołał wcielić w życie reform gospodarczych.
W propagandzie przedstawiany, jako „najbardziej ludzki ze wszystkich ludzi”.

160 cm wzrostu - Benito Mussolini (1883-1945)
Dyktator. Twórca europejskiego faszyzmu. Represjonował swoich współtowarzyszy walki. Po dojściu do władzy nieustannie budował kult własnej osoby. Ponoć dobrze grał na skrzypcach i lubił pilotować samoloty. Ogłosił się „pierwszym pilotem Włoch”. Kiedy zaczął łysieć lubił porównywać się do Juliusza Cezara. W 1945 r. został rozstrzelany przez pułkownika ruchu oporu. Tekst: Agnieszka Budo