Wystarczy laska dynamitu w plastikowej butelce. Za pomocą takiej prowizorki rybacy zabijają setki ryb i zmieniają rafy koralowe w kupy gruzu w ciągu sekund. 
 

Na całym świecie używa się środków wybuchowych do połowu ryb. Chodzi o zmaksymalizowanie połowu. Tego typu praktyki stosuje się w Libanie, Malezji, na Filipinach, choć są także przypadki gdzie udało się to powstrzymać: Kenia i Mozambik. 
 

W Afryce właśnie w Tanzanii ta metoda wciąż jest bardzo popularna u rybaków. Jason Rubens, biolog morski z tanzańskiego oddziału WWF mówi, że skala takich połowów niestety jest obecnie większa niż kiedyś. 
 

Wylicza się, że dziennie dochodzi do 10 eksplozji od granicy z Kenią aż do Mozambiku. Reporterzy National Geographic, Sophie Tremblay oraz Willy Lowry, sfilmowali połowy z użyciem dynamitu i rozmawiali z rybakami. Na filmie widać jak wybuchy na wybrzeżu miasta Dar es Salaam wznoszą pod niebo ogromne ilości wody i wyrzucają martwe ryby na powierzchnię.
 

Dlaczego rybacy to robią? Odpowiadają, że to najprostszy sposób na duży połów. Wykonanie bomby jest znacznie prostsze niż zakup sieci, stawianie pułapek i obsługa lin. Poza tym jest znacznie tańsze i dynamit po prostu łatwiej kupić. 
 

Niestety skutki tego są bardzo niebezpieczne. Rybacy celują w lokalną populację tuńczyka, ale przy takim połowie cierpią wszystkie inne żyjące w wodzie gatunki. Eksplozje niszczą bezcenne rafy koralowe, które są domem dla ryb, krabów i wielu innych gatunków, które regulują poziom dwutlenku węgla w oceanie. 
 

- To trójwymiarowa struktura, która zapewnia warunki do życia dla ryb, ich ikry, larw i młodych innych gatunków. To schronienie przed drapieżnikami - tłumaczy Rubens - stosowanie dynamitu. 
 

Ale dynamit będzie miał także wpływ na ekonomię. Jeśli ludzie zaczną bać się połowów i zaczną unikać wybrzeży Tanzanii ucierpi na tym branża turystyczna.
 

Tekst: Jani Actman
 

Ten tekst powstał w ramach projektu National Geographic’s Special Investigations Unit, który zajmuje się śledzeniem i zwalczaniem przestępstw przeciwko środowisku i dzikiej przyrodzie. Robi to dzięki wsparciu BAND Foundation oraz funduszu Woodtiger
 

Zobacz film z połowu z użyciem dynamitu:


 

Źródło: National Geographic News