W sobotę, 7 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący zimowej wyprawy na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego. W spotkaniu wezmą udział: Bogusław Kowalski, Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki  oraz Artur Małek.

5 marca 2013 roku Polacy jako pierwsi zdobyli zimą wierzchołek Broad Peak (8047 n.p.m.). Wyprawa, organizowana w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015, zakończyła się sukcesem, który okupiony został wielką tragedią. Podczas schodzenia zginęli dwaj z czterech zdobywców szczytu - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Wypadek ten wstrząsnął całym środowiskiem wspinaczkowym w Polsce. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalny zespół, którego zadaniem było wyjaśnienie zdarzeń, jakie miały miejsce podczas wyprawy. We wrześniu został opublikowany raport, w którym zawarto oceny dotyczące żyjących członków wyprawy. Wyniki pracy zespołu spowodowały liczne polemiki i kontrowersje. Niedawno, pod patronatem PZA, odbył się tzw. Szczyt Podlesicki, podczas którego wspinacze dyskutowali nad zagadnieniami związanymi z etyką i zasadami w górach najwyższych, a także opracowali wytyczne dotyczące organizacji wypraw.

Podczas panelu dyskusyjnego na Krakowskim Festiwalu Górskim chcielibyśmy wrócić do Szczytu Podlesickiego i zapoznać się z jego głównymi wątkami. Mamy również nadzieję, że spotkanie będzie okazją, by porozmawiać o etyce, taktyce w górach, a także zastanowić się, jakie wyzwania stoją przed wciąż niedokończonym projektem Polski Himalaizm Zimowy.

W dyskusji swój udział zapowiedzieli: Bogusław Kowalski (moderator), Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski oraz członkowie wyprawy na Broad Peak - Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i Artur Małek.

Panel dyskusyjny o wyprawie na Broad Peak oraz o przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego odbędzie się w sobotę 7 grudnia, od godz. 12.00 do 13.45, w sali nr. 9. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wejście na panel będzie dostępne wyłącznie dla tych uczestników festiwalu, którzy będą posiadali wejściówki rozdawane w recepcji w piątek od godz. 16 oraz w sobotę od godz. 10, do wyczerpania limitu miejsc.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Góry i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

11. Krakowski Festiwal Górski
6-8 grudnia 2013 roku
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy
www.kfg.pl