„W niedzielę 2 lutego trzyosobowy zespół wspinaczy przetarł w głębokim śniegu trzy kilometry drogi powyżej dotychczasowego Obozu I znajdującego się na wysokości 4800 metrów nad poziomem morza. Dzień później kolejny zespół w składzie Rafał Fronia, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda wyszedł z Bazy z samego rana. Po kilku godzinach himalaistom udało się dotrzeć do wysokości 4800 metrów. W godzinach popołudniowych wspinacze wynieśli cały ekwipunek ponad 300 metrów wyżej i tam założyli ostateczny Obóz I” – czytamy na facebookowym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera.

– Ta operacja zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo podczas przebywania w CI, ale przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie dystansu do przełęczy (wys. 5900 m), w pobliżu której zamierzamy postawić Obóz II – mówi cytowany na Facebooku Piotr Tomala, kierownik wyprawy.

Jak podaje Tomala, jeśli pogoda okaże się sprzyjająca, polscy himalaiści do końca tygodnia powinni założyć kolejny obóz.

Polska ekipa w składzie Piotr Tomala, Rafał Fronia, Wojciech Flaczyński, Mariusz Hatala, Filip Babicz, Krzysztof Stasiak, Marco Schwidergall oraz Oswald Rodrigo Pereira (filmowiec) wyruszyła na Batura Sar (7795 m n.p.m.) w połowie stycznia.

Próba pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt to część przygotowań do zaplanowanej na przyszły sezon zimowej wyprawy na K2.

Jeśli Polakom uda się zdobyć Batura Sar, będzie to pierwsze zimowe wejście na ten szczyt. 

Katarzyna Grzelak