Znaleziona w kwietniu br. przez patrol foka była jeszcze bardzo młoda, o czym świadczyło lanugo, białe futro , którym szczenię pokryte jest w pierwszych dniach życia. W pobliżu nie było jednak samicy foki. W momencie pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF maluch znajdował się na lądzie, aż 50 metrów od linii brzegowej. Dlatego eksperci ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podjęli decyzję o przewiezieniu foki do Helu. Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów, wróciła do morza. Od nazwy miejscowości, Łeba w pobliżu, której została znaleziona, otrzymała imię Łebek.

Zdjęcia z zeszłorocznej akcji. FOT. PAWEŁ ŚREDZIŃSKI/WWF
Pozostałe dwie foki urodziły się w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.
– Mają na imię Maszop i Maszoperia.  Dzięki specjalnym nadajnikom zakupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska i Stację Morską w Helu, wędrówki Łebka, Maszopa i Maszoperii każdy będzie mógł śledzić na stronie wedrowkifok.wwf.pl. Jednak przede wszystkim zebrane w ten sposób dane stanowić będą cenny materiał naukowy, dotyczący kierunków ich wędrówek i miejsc, gdzie najchętniej przebywają.
Foki urodzone w Stacji Morskiej przechodzą specjalny trening pod kierunkiem opiekunów z fokarium. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mogą rozpocząć samodzielne życie w naturze.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej UG w Helu, telefon 601 889 940. Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Zostawmy ją w spokoju i obserwujmy z daleka. Obecnie trwa też sezon narodzin u fok pospolitych, trzeciego gatunku bałtyckiej foki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo spotkania z foczym maluchem. W takich sytuacjach od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć życie foki.

Foka szara niegdyś liczna na polskim wybrzeżu od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów, zaczyna pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów. Populacja fok szarych wynosi dziś ok 30 tyś. osobników, dla porównania 100 lat temu było ich ok 100 tysięcy.

Sprawdź, jak możesz pomóc bałtyckim fokom!

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.