Idea zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodziła się w ubiegłym roku, wtedy też impreza odbyła się po raz pierwszy. Jej pomysłodawcami są Sebastian Borek (Centrum Nurkowe TICADA) i Piotr Bielski (GOSiR - Marina Gdynia).  Stworzyli imprezę, która zintegrowała nurków pod wspólnym hasłem podniesienia czystości naszego Bałtyku. W ubiegłym roku akcja zgromadziła około 50 płetwonurków, co wydawało się niemałym sukcesem, biorąc pod uwagę fatalną pogodę. Wydobyto wówczas blisko 80 kg śmieci. W tym roku do podwodnego sprzątania przystąpiło niemalże 120 płetwonurków, 20 ratowników medycznych i WOPR oraz 20 osób czuwających nad sprawnym przebiegiem akcji.  Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania - z dna Bałtyku ubyło prawie półtorej tony śmieci! Oczywiście wszyscy byli ciekawi co tym razem zostanie wydobyte.  Obok butelek, rur, opon, śmietników i wózków sklepowych wyciągnięto: dwa laptopy, telefon komórkowy, portfel z dokumentami i ważny dowód osobisty. W tym roku rejon sprzątania powiększył się, była to nie tylko Marina ale też obszar w pobliżu bulwaru. Płetwonurkowie podzieleni zostali na grupy około 8-10 osobowe, wyznaczone zostały sektory w porcie jachtowym  i poza nim. W akcji wykorzystano 5 łodzi a także okręt ratowniczy ORP "Maćko", Jednostkę Pływającą Urzędu Morskiego i Policji  oraz ponton z ratownikami medycznymi na pokładzie. Akcję zorganizował GOSiR wraz z Centrum Nurkowym TICADA. Nie odbyłaby się ona jednak gdyby nie pomoc sponsorów. Dzięki nim mogliśmy zapewnić zgłoszonym ochotnikom okolicznościowe koszulki, ciepły posiłek, losowanie nagród a wśród nich: komputer nurkowy SUUNTO ZOOP, automat oddechowy CRESSI, pakiet nurkowy w Chorwacji, zegarek marki NAUTICA. Imprezę wsparła  Brzegowa Grupa Ratownicza i Ośrodek Szkolenia Nurków i
Płetwonurków Marynarki Wojennej a także Komenda Miejska Policji
. W czasie podwodnego sprzątania na powierzchni odbywał się piknik rodzinny. Atrakcje zapewniły stanowiska Brzegowej Grupy Ratowniczej MW, Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego , Instytutu Oceanografii UG a także Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni. Firma Santi prezentowała swoje najnowsze skafandry z możliwością testowania. Zadbaliśmy także o naszych najmłodszych uczestników, którzy w czasie trwania akcji mogli brać udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez GOSiR. W tym roku do Eko Nurkowego Dnia włączyły się trójmiejskie centra nurkowe, między innymi Centrum Techniki Nurkowej Piórewicz, Tryton, Gdynia Dive, Sea Quest.
Chcielibyśmy też podziękować dużej grupie naszych przyjaciół i sympatyków, którzy po raz kolejny pomogli nam na powierzchni zorganizować wszystko tak, aby cała akcja przebiegła bezpiecznie i sprawnie. Dziękujemy wszystkim i niecierpliwie czekamy na kolejny Eko Nurkowy Dzień.