To nie pierwszy przypadek, kiedy ten ssak morski wybiera się na wędrówkę w górę rzeki. Tymczasem w rejonie Łeby miała miejsce obserwacja dorosłego samca foki szarej. Na miejscu również pojawili się wolontariusze WWF Polska.

Obserwacji foki w Wiśle dokonano na wysokości wsi Benowo, znajdującej się w  okolicach Kwidzyna. Obserwacja pochodzi z 1 września, fotodokumentację i zgłoszenie przesłał do WWF Polska Arkadiusz Czyżewski. Foka odpoczywała na wiślanej łasze, a obserwacja miała miejsce tuż przed zachodem słońca, około godziny 19.

To nie pierwszy przypadek, kiedy fokę zaobserwowano w nietypowym dla niej środowisku– tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Już w poprzednich latach otrzymywaliśmy zgłoszenia o fokach nie tylko w Wiśle, ale też w Odrze. Foki mogą wędrować w górę rzeki, dopóki nie natrafią na przeszkody stworzone przez człowieka w postaci stopni wodnych lub innych przeszkód liniowych.

Druga obserwacja foki, z trzech pierwszych dni września pochodzi z okolic Łeby. Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF otrzymali zgłoszenie o morświnie na plaży. Na miejscu okazało się jednak, że nie jest to morświn, ale odpoczywający samiec foki szarej.

Duży w dobrej kondycji, najprawdopodobniej wyszedł na brzeg odpocząć i wysuszyć swoje futro, o czym świadczą załączone zdjęcia – relacjonuje Wojciech Siwczyński, jeden z wolontariuszy WWF. -Znaleźliśmy go przy wyjściu z Rąbki  na plażę. Po zasłużonym odpoczynku samiec foki popłynął dalej.
Foki są zwierzętami wodno-lądowymi. Dlatego sama obserwacja foki na brzegu nie oznacza, że coś jej dolega i wymaga pomocy. Najważniejsze jest zapewnienie spokoju zwierzęciu i nie zbliżanie się do niego. Każda obserwacja powinna być natychmiastowo zgłaszana Błękitnemu Patrolowi WWF, pod numerem telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 889 940.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.