Mało jest tak zróżnicowanych krajobrazowo regionów Hiszpanii co Wspólnota Walencka. Obszary górskie idealne do wędrówek i rozkoszowania się spokojem i pięknymi widokami przeplatają się tu z prawie 500 kilometrami linii brzegowej z niekończącymi się plażami i ukrytymi zatoczkami.

Pasmo górskie Serra d'Irta. Fot. materiały prasowe

Do Wspólnoty Walenckiej łatwo dolecieć z Polski. Lotniska znajdują się w trzech miastach regionu: Alicante, Castellón i Walencji. Ta ostatnia jest zresztą trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii, liczącym milion mieszkańców.

Ten region charakteryzuje się bardzo korzystnym klimatem. W ciągu roku jest tu ponad 300 dni słonecznych, a zimą średnia temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Pozwala to często przebywać na świeżym powietrzu i cieszyć się dobrą pogodą niezależnie od pory roku.

Peñíscola. Fot. materiały prasowe

Ponad 5 tysięcy lat historii odcisnęło silne piętno na Wspólnocie Walenckiej. Znajduje się tu ponad 1500 dóbr kultury, z czego 12 zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są na niej nie tylko obiekty materialne, ale też doświadczenia, np. dieta śródziemnomorska będąca podstawą walenckiej gastronomii.

Budynek Giełdy Jedwabiu w Walencji. Fot. materiały prasowe

Wspólnota Walencka może poszczycić się ogromną liczbą muzeów. Wśród nich jest Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji, druga po Muzeum Prado najważniejsza galeria sztuki klasycznej w Hiszpanii. Wiszą tu między innymi dzieła Velázqueza, Goi i Van Dycka.

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji. Fot. materiały prasowe

Podziw budzi też tutejsza bogata architektura, która obejmuje wszystkie style. W tej dziedzinie wyróżnia się miasto Walencja, z pięknym zabytkowym centrum kontrastującym z emblematycznym Miastem Sztuki i Nauki, ikoną awangardowej architektury i z budynkami autorstwa jednych z najważniejszych architektów na świecie, takich jak Veles e Vents.

Veles e Vents w Walencji. Fot. materiały prasowe

Będąc w regionie warto wybrać się do słynnego Benidorm, jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie. To kraina kontrastów, gdzie nowoczesność współistnieje z małymi wioskami rybackimi o typowo śródziemnomorskim wyglądzie.

Playa de Levante w Benidorm. Fot. materiały prasowe

Wspólnota Walencka jest miejscem narodzin paelli, znanej na całym świecie hiszpańskiej potrawy składającej się głównie z ryżu, mięsa kurczaka i królika oraz warzyw. Ale jest też ponad 300 różnych wariacji z ryżem jako głównym składnikiem. W tym regionie pracuje wielu szefów kuchni światowej sławy i znajdują się tu 22 restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin.

Paella. Fot. materiały prasowe

Jak w całej Hiszpanii, bardzo silna jest tu też kultura picia wina. Pełno tu winnic i upraw winorośli, które oczywiście są otwarte dla zwiedzających i chcących skosztować tego szlachetnego trunku. Wiele z nich posiada Świadectwo Pochodzenia, które potwierdza ich doskonałą jakość.

Winnica Pago de Tharsys w gminie Requena. Fot. materiały prasowe

Więcej informacji na temat Wspólnoty Walenckiej znajduje się na stronie www.comunitatvalenciana.com