Kiedy wyjeżdżałam do college'u, moja mama dała mi kawałek złożonego papieru z wiadomością, która według niej była mi potrzebna. Napisała ją odręcznie na kartce wyrwanej z jednego z małych notesików, które trzymała przy telefonie.

Było tam napisane: Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorsza bez twojej zgody.

To cytat powszechnie przypisywany Eleanor Roosevelt i był to wspaniały prezent dla młodej kobiety wyruszającej w świat.

Aktorka Dorothy Newell w 1915 roku wzbudziła w kraju sensację, kiedy namalowała na plecach hasło z żądaniem równych praw wyborczych dla kobiet. Dwa lata później Nowy Jork wprowadził prawo wyborcze dla kobiet, a w 1920 r. wprowadzono je w całym kraju. / PHOTO BY GEORGE RINHART, CORBIS/GETTY IMAGES

Żałuję, że nie zatrzymałam tej małej kartki papieru. Przez jakiś czas znajdowała się w moim portfelu, a potem, kiedy się wytarła i trochę zestarzała, włożyłam ją w błyszczącą spinkę do włosów i trzymałam w szufladzie komody z biżuterią i pamiątkami. Po kilku latach i kilku przeprowadzkach straciłam ją z oczu, ale zawsze starałam się trzymać mocno myśli, że mamy siłę odrzucić każdą próbę wywołania w nas uczucia, że jesteśmy mali i gorsi.

Kluczowym słowem jest "czuć". Moja mama, jako Afroamerykanka, była w pełni świadoma tego, że człowiek, a w szczególności kobieta, może być zepchnięty do niższej rangi w bardzo realny i dogłębny sposób. Prawo może decydować o tym, gdzie możesz mieszkać lub pracować i czy możesz uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, posiadać nieruchomość lub głosować. Zwyczaje i obyczaje społeczne oraz samozwańcza kontrola własnego statusu mogą trzymać cię z dala od sali obrad lub klubu. Ale tak naprawdę nikt nie ma prawa sięgać do wnętrza twojej duszy i wyłączać twojego poczucia pewności siebie.

Moja mama ma wysoką etykę pracy, ale ma też twardą "etykę wartości". Szacunek do samego siebie w obliczu opresji jest jej supermocą.

LIBRARY OF CONGRESS, YANKER POSTER COLLECTION

Siła kobiet

To słowo, 'moc', przybiera różne wymiary, kiedy spojrzymy na nie przez pryzmat płci. Moc jest najczęściej kojarzona z siłą, która z kolei wiąże się z fizyczną sprawnością lub potęgą finansową. Domyślnym założeniem jest to, że całe społeczeństwo czerpie korzyści z tego, że mężczyźni są wychowywani w taki sposób, by stać się potęgą - ich rodziny, ich społeczności, ich miejsca pracy i kultu religijnego. Kiedy kobiety mówią o wykorzystywaniu siły lub zwiększaniu swojej zbiorowej potęgi poprzez zjednoczenie się, założenia te są zupełnie inne. Zbyt często jest to postrzegane jako gra o sumie zerowej, w której kobiety zyskują władzę kosztem mężczyzn i kosztem większego społeczeństwa.

Czy możliwe jest, że w końcu znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym? Osiągnęłam pełnoletniość w okresie protestów na ulicach. Kobiety maszerowały, pikietowały i domagały się swoich praw przez całe moje życie. I tak jak w przypadku większości ruchów, postęp przychodzi zrywami, czasy niepowodzeń i okresy, które wydają się być nagłym rozpędem. Wydawało się być pewnym to, że poprawka dotycząca równości praw, opracowana po raz pierwszy w 1923 r., zostanie ratyfikowana na początku lat siedemdziesiątych, ale utknęła w martwym punkcie.

Znajdujemy się teraz w kolejnym okresie znaczącego postępu, najbardziej widocznego w ruchu #MeToo - zdumiewającym wzroście liczby ośmielonych i wściekłych kobiet, które mówią, że skończył się czas molestowania seksualnego i napaści. Ta rewolucja wywołała nową falę legislacyjną, zwiększyła świadomość i natychmiastowe konsekwencje dla mężczyzn, którzy wcześniej byli zwalniani z odpowiedzialności lub dostawali łagodną reprymendę za agresywne zachowanie. Weterani w walce w takich kwestiach jak prawa i emancypacja kobiet, przyzwyczajeni do rozczarowania, mają nadzieję, że będzie to ruch długofalowy, a nie tylko chwilowy.

LIBRARY OF CONGRESS, YANKER POSTER COLLECTION

Era kobiet

Żyjemy w erze oburzenia i podziałów, ale istnieją wyraźne powody do optymizmu. Jesteśmy świadkami czasów, gdy sześć kobiet może brać udział w debatach w Stanach Zjednoczonych i rzetelnie argumentować to, że powinny zostać wybrane na najpotężniejszy urząd na świecie oraz gdy kobieta jest przewodniczącą Izby Reprezentantów. Żyjemy w czasach, gdy kobieta może zostać generałem z czterema gwiazdkami, laureatką Oscara za reżyserię lub dyrektorem generalnym Fortune 500.

Na całym świecie kobiety zdobywają bezprecedensową władzę. Posiadają większość mandatów w niższej izbie parlamentu Rwandy. Prawie dwie trzecie ministrów w hiszpańskim rządzie to kobiety. Jedyny kraj, który zakazał kobietom jazdy samochodem, Arabia Saudyjska, wreszcie na to zezwoliła. Kobiety przewodzą prawie jednej trzeciej krajów świata.