Pożegnanie

 - Wrocław powinien pozostać już Europejską Stolicą Kultury na zawsze - powiedział kilka dni temu po gali Europejskich Nagród Filmowych i spacerze po mieście legendarny reżyser Wim Wenders.

Podobne odczucia miał sam James Bond, pardon, Pierce Brosnan, a przedtem David Gilmour czy Ennio Morricone, którzy przy okazji swoich koncertów odwiedzali najciekawsze miejsca stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław w tym roku otrzymał wiele prestiżowych nagród i był jedynym polskim miastem polecanym do odwiedzenia przez TripAdvisor. Do sukcesów z pewnością przyczynił się bogaty program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z tytułem Wrocław pożegna się w najbliższy weekend, organizując ponad 100 imprez artystycznych i plenerowych w całym mieście. 

 

Cuda Wrocławia

Wydarzenia będą skupione w jednym z najbardziej znanych wrocławskich obiektów - unikatowej Hali Stulecia, będącej na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tuż obok Hali znajduje się nowa atrakcja miasta, wyremontowany i otwarty z okazji ESK Wrocław Pawilon Czterech Kopuł. Mieści się tam Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego, w którym zgromadzono niezwykłą kolekcję polskich artystów - m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Jerzego Nowosielskiego czy Alina Szapocznikow. Do stycznia 2017 można także zwiedzać zorganizowaną dla ESK Wrocław 2016 wystawę czasową Summer Rental, gdzie prezentowane są m.in. prace Andy'ego Warhola, Anselma Kiefera, czy Roberta Rauschenberga.

To nie jedyne nowe atrakcje Wrocławia, które odwiedzają setki tysięcy turystów z Polski i świata. W konkursie National Geographic Polska "7 nowych cudów Polski" wrocławskie Hydropolis - (niezwykłe, multimedialne miejsce, pełne opowieści o dziejach mórz, oceanów, rzek i zjawisk atmosferycznych) zajęło 2 miejsce.

Z kolei otwarte przed dwoma laty Afrykarium w ZOO odwiedziło w ubiegłym roku kilka milionów turystów, a nowe architektoniczne perły - wyremontowany niedawno Teatr Capitol i Narodowe Forum Muzyki - gościły setki tysięcy gości uczestników największych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Od Przebudzenia po Niebo

Rok 2016 był rokiem wrocławskiej kultury. Styczniowy Weekend Otwarcia "Przebudzenie" z udziałem ponad 100 tys. wrocławian i gości oraz magiczny koncert Ennio Morricone, którego kilka dni później uhonorowano Oscarem, stanowiły  wymarzony początek ESK.

Wśród wiosenno-letnich imprez ESK wymienić trzeba: weekend inaugurujący Światową Stolicę Książki UNESCO, podczas którego na spotkanie z Jo Nesbo przybyło 2 tys. osób, Europejską Noc Literatury z udziałem największych gwiazd polskich scen, Światowy Dzień Jazzu, Rekord Guinnessa we wspólnym wykonaniu Hey Joe Jimie Hendrixa w Rynku, niezwykły koncert Davida Gilmoura na placu Wolności, zespołu Rammstein i multiwidowisko operowe Zarzuela na Stadionie Wrocław czy Flow nad Odrą.

Poza tym specjalne edycje kilkunastu festiwali, wielkie wystawy, najwybitniejsi światowi twórcy na wielkiej Olimpiadzie Teatralnej, która stanowiła punkt kulminacyjny kulturalnej jesieni w ESK. Ponad 100 projektów wymyślonych przez wrocławian, dzięki mikroGRANTOM ESK, prezentacje Koalicji Miast Dla Kultury, artystyczne "Wejścia od podwórza", w końcu grudniowe Europejskie Nagrody Filmowe z udziałem największych gwiazd światowego kina i ponad 100 wydarzeń podczas Weekendu Zamknięcia Programu ESK...

To tylko nieliczne przykłady tego, co w ostatnich 12 miesiącach wydarzyło się we Wrocławiu.

Trudno wyliczyć choć małą część tego, co we Wrocławiu w mijającym roku widzieliśmy. Ale największą satysfakcję przyniósł fakt uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach wielomilionowej widowni - mówi Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Kulturalne miliony

Jednym z wielu celów ESK Wrocław 2016 było zwiększenie udziału w kulturze mieszkańców Wrocławia, drugim - zwiększenie liczby turystów odwiedzających Wrocław. Udało się. Według wstępnych danych od czerwca 2015 w działaniach ESK Wrocław 2016 uczestniczyło aktywnie ponad 100 tys. ludzi (dokładne dane będą podane podczas weekendu zamknięcia) .

O bogactwie programowym i sukcesie ESK zaświadcza frekwencja na koncertach, spektaklach, wystawach, spotkaniach, festiwalach i innych imprezach, które znalazły się programie. W tysiącach (dosłownie) wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury uczestniczyło kilka milionów osób. ESK Wrocław wiele razy prezentowała się także za granicą – we wszystkich zakątkach świata od Japonii i Koreę przez Kazachstan i Ukrainę po Hiszpanię.

 

Dla Europy i Wrocławia

- Wrocław może być dumny z przygotowanego przez siebie programu wydarzeń kulturalnych. Dzięki setkom koncertów, spektakli, pokazów i wystaw miliony odwiedzających mogły odkryć to wspaniałe miasto - uważa Tibor Navracsics, komisarz Europejski ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. - W czasie gdy Unia Europejska zmaga się z bezprecedensowymi wyzwaniami, Wrocław wydobył wszystkie te cechy, które czynią tę część świata unikatową. Nie chodzi tylko o infrastrukturę, lecz także o energię wyzwoloną przez kulturę, nowych partnerów w Europie, większą międzynarodową rozpoznawalność i mocniejszą pozycję w obszarze kultury europejskiej. Jestem pewien, że Wrocławiowi uda się przekuć pozytywne doświadczenia wypływające z organizacji roku Europejskiej Stolicy Kultury w długoterminowy sukces - dodaje Tibor Navracsics.

To był udany rok. Dzięki Wrocław!

Oliwia Papatanasis, Jacek Antczak