Na podstawie dwóch znakomicie zachowanych szkieletów dodo międzynarodowy zespół naukowców stworzył dokładny, trójwymiarowy atlas anatomiczny tego wymarłego ptaka. Atlas jest wynikiem pięciu lat intensywnej pracy.
 

Pierwszy naukowy opis dodo wyszedł spod pióra Richarda Owena 150 lat temu. Mimo to dodo był ciągle stosunkowo mało znanym ptakiem, choć stał się wręcz emblematem wymierania gatunków spowodowanego działalnością człowieka. Najnowszy cyfrowy atlas anatomiczny dodo został wykonany w nowoczesnej technologii trójwymiarowego skanowania laserowego.
 

Symbol złego działania człowieka
 

Dodo (Raphus cucullatus) był dużym gołębiem nielotem, występującym endemicznie na wyspie Mauritius. Dodo wyginął przed 1693 r., na około sto lat po odkryciu i kolonizacji wyspy. Przypuszcza się, że bezpośrednimi sprawcami wyginięcia dodo były szczury i inne drapieżniki przywleczone przez człowieka.
 

Nie zachował się żaden kompletny okaz dodo, a jedynie kilka fragmentarycznych, takich jak wypreparowana głowa, czaszka czy dziób oraz kilka szkiców i opisów. Szkielety, które stanowią podstawę nowego atlasu, zostały odkryte ponad sto lat temu przez przyrodnika amatora, Etienne Thirioux, który był z zawodu fryzjerem.
 

Trójwymiarowy atlas anatomiczny opublikowało „Society of Vertebrate Paleontology”. 
 

Źródło: PAP

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":