Zdjęcie przedstawia afrykańskich emigrantów ekonomicznych, którzy nocą na plaży w Dżibuti próbują złapać zasięg tańszych sieci komórkowych z ościennej Somalii, żeby skontaktować się z krewnymi. Stojący na afrykańskim wybrzeżu ludzie są oddaleni od rodzinnych stron o setki, a nawet tysiące kilometrów.

Autorem fotografii jest John Stanmeyer, pracujący dla agencji VII Photo Agency. Afrykański fotograf zwyciężył w konkursie World Press Photo of the Year 2014. - To zdjęcie łączy w sobie wiele różnych historii. Otwiera dyskusję o technologii, globalizacji, migracji, biedzie, desperacji, alienacji, ludzkości. To bardzo wysublimowana, zniuansowana fotografia. Subtelnie wykonana, poetycka, ale pełna znaczenia, ilustrująca najważniejsze dylematy współczesnego świata - uzasadniła wybór jury, fotografka Jillian Edelstein. World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej, a wyróżnienie Zdjęcie Roku to jeden z największych fotograficznych zaszczytów. Po ogłoszeniu wyników co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw. Warto zauważyć, że również inne zdjęcia, które publikowaliśmy na łamach naszego magazynu, zostały wyróżnione w konkursie:
Trzecie miejsce w kategorii Contemporary Issues (Życie codzienne) otrzymał reportaż Marcusa Bleasdale'a zatytułowany "Ostatni wikingowie". Tutaj przeczytasz cały tekst Ostatni wikingowie wielorybnicy.
W grudniowym numerze National Geographic poza zdjęciem, które zyskało tytuł Zdjęcie Roku w tegorocznym World Press Photo, opublikowaliśmy także tekst tylko dla Prenumeratorów pt. "Puma". Znalazł się tam fotoreportaż Steve'a Wintera o tym samym tytule.  W tegorocznym konkursie wyróżnionych zostało także kilku polskich fotografów:
Oto praca polskiego fotografa Maćka Nabrdalika "Nicolette at the orphanage" (Nicolette w domu dziecka), która zajęła drugie miejsce w kategorii Życie codzienne. Andrzej Grygiel z Polskiej Agencji Prasowej zajął drugie miejsce w kategorii Sports Action. Sfotografował zawodnika podczas zawodów narciarskich w Szczyrku. 
Kacper Kowalski z agencji Panos Pictures zajął drugie miejsce w kategorii Nature - cykl. Seria jego fotografii - zatytułowana "Toxic beauty" - przedstawia pozostałości po procesie wydobywczym miedzi w kopalni w Polkowicach Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!