World Press Photo to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Budzi zainteresowanie nie tylko w kręgach profesjonalnych fotografów, ale także, a nawet przede wszystkim wśród ludzi, którzy po prostu lubią dobre zdjęcia. Fundacja World Press Photo została założona w 1955 roku. W ostatniej 56. edycji konkursu zgłoszono ponad 100 000 prac autorstwa 5 666 fotografów ze 124 państw. Po raz trzeci zorganizowano również konkurs multimedialny Multimedia Contest. Ze względu na szybki rozwój tej specyficznej dziedziny, każdego roku World Press Photo Multimedia Contest robi się coraz bardziej popularny. Tym razem rywalizacja była spora, a jury musiało wybrać między wieloma świetnymi pracami. Oto liczba filmów, które brano pod uwagę w konkursie:

Short Feature - 254
Long Feature - 56
Interactive Documentary - 63 - To niesamowite, że liczba nadesłanych do konkursu prac zwiększyła się aż o jedną trzecią w stosunku do zeszłego roku - mówi Jassim Ahmad, przewodniczący jury World Press Photo 2014 Multimedia Contest. - Zwycięskie prace poruszają wiele tematów dotyczących ludzkości takich jak rodzina, kultura, sport, konflikty i sprawy związane z polityką - dodaje.

W każdej kategorii przyznano trzy nagrody: za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.  - Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces. Można pracować w zespole: małym lub dużym, korzystać z pomocy wielkich organizacji lub lokalnej społeczności. Małe, opowiedziane w prosty sposób historie mogą poruszać bardzo głębokie tematy. Te niesamowite możliwości dają nam właśnie multimedia - mówi Jassim Ahmad.

- Pojęcie multimediów zmienia się cały czas. Zauważamy nowe trendy i staramy się do nich odnosić. To bardzo rozwojowa dziedzina i w taki sposób należy do niej podchodzić, gdy oceniamy prace. To co nas najbardziej fascynuje, to poziom zaangażowania, który jest widoczny na każdym poziomie: od produkcji do momentu wykorzystania w mediach społecznościowych - mówi Marianne Lévy-Leblond, jeden z członków jury.

A oto wyniki tegorocznego World Press Photo 2014 Multimedia Contest

Pierwsza nagroda w kategorii Short Feature (film krótkometrażowy)‘Staff Riding’ (Zobacz film na końcu tekstu)
Zdjęcia, wideo, dźwięk: Marco Casino
Edycja: Andrea Bertolotti
Muzyka, dźwięk: Salvo Delle Femmine
Kilka słów o filmie:

‘Staff riding’ w lokalnym slangu oznacza surfing na dachu pociągu i jest zjawiskiem bardzo popularnym w Południowej Afryce. Większość "surferów" ma poniżej 25 lat. Jest to "sport" bardzo niebezpieczny, który ciężko kończy się złamaniami, amputacją kończyn, a nawet śmiercią. Na tle przemocy, wszechobecnej biedy, alkoholu, nakrotyków i AIDS, ten rodzaj surfowania jest symbolem poszukiwania społecznego wybawienia, które nigdy nie nadejdzie w przypadku bohaterów tej historii.

Zobacz cały film na dole tekstu.

Kolejne dwie nagrody główne:
 
Pierwsza nagroda w kategorii Long Feature (film długometrażowy): ‘Witnessing Gezi’
Zdjęcia, reżyseria: Emin Özmen
Reżyseria: Barış Koca
Edycja: Soner Emanet
Original soundtrack: Berkant Kılıçkap
Napisy: Engin Önder
Graphic Design: Ozan Şanal

Pierwsza nagroda w kategorii Interactive Documentary (Inetraktywny film dokumentalny): ‘A Short History of the Highrise’
National Film Board of Canada / The New York Times
Reżyceria, scenariusz, edycja: Katerina Cizek
Interactive Art Direction: Jacqueline Myint
Produkcja: Gerry Flahive
Producenci: Jason Spingarn oraz Silva Basmajian

Więcej informacji na temat zwycięskich produkcji oraz resztę filmów można znaleźć na oficjalnej stronie World Press Photo.