W niedzielę organizatorzy corocznej akcji ze stowarzyszenia Czysta Polska ogłosili, że wolontariusze zebrali 589 kilogramów śmieci. Odpady zostały następnie posegregowane na zmieszane (187,4 kg), papier (89,5 kg), plastik i tworzywa sztuczne (161,2 kg), odpady bio (20,6 kg) oraz szkło (130,4 kg). Wydarzenie oficjalnie rozpoczęło się w Kuźnicach, miejscu dobrze znanym turystom. To właśnie stąd ruszają szlaki między innymi na Kasprowy Wierch, Nosal czy do Doliny Pięciu Stawów. Na miejscu wśród chętnych stawili się też współtwórca akcji Rafał Sonik, Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego i wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Choć liczba zebranych śmieci może smucić i słusznie, to Rafał Sonik podkreśla, że w ubiegłych latach odpadów na tatrzańskim szlakach było jeszcze więcej. Wówczas obok papierków czy butelek zdarzały się też stare opony i porzucone obuwie.

– Z roku na rok jest lepiej. Dziś, kiedy wychodzimy w Tatry, jest to już niemal czysta przyjemność. Nasze worki są ledwie zapełnione, ale wciąż mamy wiele do zrobienia w kontekście śmiecenia w przyrodzie – mówi współtwórca akcji.

10. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska

W sprzątaniu Tatr wzięło udział ponad 2 tys. chętnych. O połowę mniej, niż zakładali organizatorzy. Powodem mniejszej frekwencji była niesprzyjająca aura.

– Niebo co rusz zaciągało się ciemnymi, deszczowymi chmurami, a momentami mocno grzmiało. Rzęsisty deszcz odstraszył wielu turystów, ale na wielkie sprzątanie i tak ruszyło w góry ponad 2 tys. wolontariuszy, którzy za swoje zaangażowanie zostali wynagrodzeni pięknym, popołudniowym słońcem – informują organizatorzy.

Celem akcji Czyste Tatry eko Małopolska jest nie tylko sprzątanie górskich szlaków, ale też szerzenie społecznej świadomości w dziedzinie ekologii.

Edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa, podobnie, jak odpowiednie przepisy, regulacje, a także finansowanie programów ochrony środowiska. To ogromna przyjemność zobaczyć tak wielu zaangażowanych, pełnych pasji ludzi, którzy wiedzą, jak ważny jest przykład, który dają całemu społeczeństwu – tłumaczy wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Czysta Polska

W tym roku członkowie stowarzyszenia Czyta Polska rozszerzają swoje działania poza Podhale. W dniach 27-28 sierpnia na Półwyspie Helskim oraz w Trójmieście odbędzie się bliźniacza akcja Czysty Bałtyk. W tym samym czasie United Nations Global Compact Network Poland zorganizuje konferencję poświęconą ochronie klimatu i morskim ekosystemom.

Już teraz rusza również wielkie sprzątanie całego kraju pod hasłem #CzystaPolska #OdTatrPoBałtyk. W sumie we wszystkie akcje stowarzyszenia w 2021 r. zaangażuje się ok. 13 tys. wolontariuszy.