Woda na Księżycu to temat, który od dawna fascynuje naukowców. Kolejne badania przynoszą zaskakujące wyniki. Zdaniem jednej grupy badaczy, woda na Księżycu pochodzi ze Słońca. Inni utrzymują, że Księżyc od miliardów lat sekretnie podkrada wodę z Ziemi.

Pozornie nasz naturalny satelita wydaje się suchy jak pieprz. Nie ma atmosfery ani widocznych zbiorników wodnych. Temperatura na Księżycu osiąga skrajności. W ciągu księżycowego dnia panuje tam ekstremalny upał, a w nocy – niewiarygodny mróz. Jednak wiele badań wykazało, że na Księżycu jest woda. Pytanie brzmi, czy łatwo się będzie do niej dostać.

Jednak woda na Księżycu może być znacznie powszechniejsza i łatwiej dostępna, niż sądzono. Dowodzą tego najnowsze analizy wykonane przez zespół, którym kieruje prof. HU Sen z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk. Wyniki opublikowało czasopismo naukowe „Nature Geoscience”.

Gdzie jest woda na Księżycu?

Naukowcy od lat wiedzą, że woda na Księżycu w postaci lodu może kryć się w zawsze ocienionych kraterach na biegunach. Jak się szacuje, temperatura w nich nigdy nie wzrasta powyżej minus 160 st. C. Woda jest też składnikiem, i to w sporych ilościach, skał księżycowych, czyli regolitu.

Po raz pierwszy potwierdzono to w 2009 roku. Wówczas w krater Cabeus uderzył pusty człon rakiety nośnej wraz z wyniesionym przez nią w przestrzeń kosmiczną próbnikiem LCROSS. Uderzenie to doprowadziło do powstania ogromnej chmury pyłu. Próbnik przeleciał przez nią, szukając cząstek lodu lub wody występującej w innej postaci. Okazało się, że w obłoku księżycowego pyłu była woda.

Długo jednak nie było jasne, jaki jest obieg wody na Księżycu. Naukowcom brakowało jakiegoś jej rezerwuaru, który byłby ogniwem pośrednim między lodem a parowaniem wody w przestrzeń kosmiczną.

Nowe złoża wody na Księżycu

Nowe badania pokazują, że tę funkcję mogą pełnić tzw. koraliki uderzeniowe. To struktury powstające podczas uderzenia meteorytu czy planetoidy w większe ciało niebieskie. Koraliki uderzeniowe zostały wykryte w księżycowej glebie, pobranej przez chińską sondę Chang'e-5.

HE Huicun, doktorantka prof. HU Sena, poddała te koraliki szczegółowym badaniom. Okazało się, że zawierają one wodę. Jest jej co prawda niewiele, bo ok. 2 miligramów na gram, czyli 0,2%. Jednak koralików jest w księżycowej glebie bardzo dużo. Szacuje się, że łącznie mogą one zawierać aż 2,7 × 1014 kg wody. Czyli ok. 270 miliardów ton H2O.

– Te badania wskazują, że koraliki uderzeniowe na powierzchni Księżyca i innych pozbawionych powietrza ciał w Układzie Słonecznym są w stanie magazynować wodę i uwalniać ją w przestrzeń kosmiczną – powiedział prof. HU.

Do czego potrzebna jest woda na Księżycu?

Woda to jeden z kluczowych zasobów podczas eksploracji kosmosu przez misje załogowe. Gdy na Księżycu powstanie baza załogowa, astronauci będą potrzebować H2O nie tylko do picia. Z wody można uzyskać tlen, niezbędny do oddychania. Drugi produkt to wodór, który może posłużyć m.in. do produkcji paliwa rakietowego.

Nowe odkrycie zwiększa zasoby wody, jaka znajduje się na Księżycu. Co ważne, koraliki uderzeniowe są na całej jego powierzchni, a nie tylko w kraterach na biegunach. Dlatego ta woda może być wykorzystana przez astronautów, np. z misji w ramach programu Artemis.

Źródło: Nature Geoscience