W środę w nocy trzęsienie o sile 6,2 w skali Richtera oraz seria mniejszych wstrząsów wtórnych spowodowały śmierć kilkuset ludzi i zawalenie się wielu budynków w środkowych Włoszech. Kilka godzin później i tysiące kilometrów dalej doszło do kolejnego trzęsienia o sile 6,8 w Birmie. 
 

Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego włoskiego miasta.
 

Włochy położone są blisko linii uskoku pomiędzy płytami litosfery – euroazjatycką i afrykańską.  Ten obszar wzdłuż Apeninów jest “tektonicznie i geologicznie skomplikowany”, jak donosi amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS (ang. United States Geological Survey). Agencja podaje, że płyta euroazjatycka przesuwa się w stosunku do Afryki w kierunku północnego wschodu w tempie około 24 milimetrów na rok.
 

Podobnie sytuacja ma się w przypadku Birmy, która leży na wschód od Rowu Sundajskiego – kolejnego aktywnego pod względem sejsmicznym miejsca. W kwietniu tego roku kraj nawiedziło trzęsienie o sile 6,9 w skali Richtera, w wyniku którego zginęły 2 osoby, a dziesiątki innych zostało rannych.  
 

Trzęsienia ziemi występują, kiedy jedna z płyt pokrywających Ziemię zetknie się z inną płytą – otrze się o nią lub w nią uderzy. Zarówno Włochy jak i Birma położone są w pobliżu miejsc, gdzie płyty się stykają i w obu krajach występowały silne trzęsienia ziemi w przeszłości. 
 

Trzęsienia ziemi są nieprzewidywalne. Codziennie występuje tysiące małych wstrząsów wywołujących niewielkie szkody, głównie na terenie obszarów niezaludnionych. Amerykańska agencja USGS cały czas monitoruje te wstrząsy. Choć duże i niszczycielskie trzęsienia zdarzają się rzadko, setki milionów ludzi żyje w strefach sejsmicznych. 
 

Największych zniszczeń najnowsze trzęsienie we Włoszech dokonało w małym mieście Amatrice, 140 kilometrów na północny wschód od Rzymu. Burmistrz miasta powiedział, że na skutek wstrząsów, które zaczęły się zaraz po 3:30 rano, zniszczeniu uległa większa część Amatrice.
 

Ostatnie duże trzęsienie ziemi we Włoszech miało miejsce w 2009 roku w oddalonym o 45 kilometrów na południowy wschód od Amatrice mieście L’Alquila. Siła 6,3 stopni w skali Richtera spowodowała śmierć około 300 osób, zniszczyła tysiące domów i wywołała serię osunięć ziemi. 
 

Biegnąca wzdłuż Apeninów linia uskoku wywołała wiele poważnych wstrząsów we współczesnych czasach. Trzęsienie z 1908 roku w Messinie, na terenie Sycylii, zabiło ponad 80 tysięcy ludzi i wywołało na włoskim wybrzeżu 12-metrowe tsunami. Bliżej Amatrice, w 1915 roku trzęsienie o sile 6,7 w pobliżu miasta Avezzano spowodowało śmierć 32 tysięcy ludzi. 
 

Po raz kolejny region zatrząsnął się w 1997 roku, kiedy seria wstrząsów w odległości około 50 kilometrów od Amatrice zabiła ponad dziesięć osób i spowodowała zawalenie się fresków w Bazylice św. Franciszka w Asyżu. USGS podaje, że to trzęsienie ziemi w Umbrii i Marche było serią wstrząsów, w której wystąpiło 8 wstrząsów o sile ponad 5 w skali Richtera w ciągu dwóch miesięcy. 
 

New York Times Magazine doniósł ostatnio, że aktywność sejsmiczna na terenie Włoch może stanowić zagrożenie dla słynnej rzeźby Michała Anioła – Dawida – znajdującej się we Florencji (288 kilometrów od Amatrice), ze względu na słabą konstrukcję kostek posągu. 
 

Tekst: Gabe Bullard 
 

Źródło: National Geographic News
 

 


Jak ogląda góry niewidomy alpinista? Jurek Płonka przemierza najwyższe pasma Europy i zdobywa kolejne szczyty. Posłuchaj jego opowieści!