Jubileuszowa edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic dobiegła końca. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas dorocznej uroczystej gali w Warszawie. Najlepsze fotografie nagrodzone w historii konkursu można zobaczyć na dedykowanej wystawie, która odwiedzi Kraków, Rzeszów, Poznań, Warszawę i Gdańsk.

Wielki Konkurs Fotograficzny
organizowany przez National Geographic Polska to wyjątkowe wydarzenie w świecie fotografii. W ciągu dekady uczestnicy konkursu nadesłali łącznie niemal 450 tysięcy zdjęć. Wyłania się z nich fascynujący obraz współczesnego świata widziany oczami fotografów. Wszystkich łączy jedno marzenie – pokazać swoje fotografie na łamach legendarnego magazynu. Historia konkursu udowadnia, że niejednemu zwycięzcy otworzył drogę do dalszej kariery.

– W ciągu ostatniej dekady zmieniła się technika robienia zdjęć oraz jej dostępność. Ale zarówno 10 lat temu, jak i teraz staramy się wyłonić po prostu dobre fotografie, czyli takie, które pokazują wrażliwość autorów, zmuszają do zatrzymania się, ogarnięcia świata refleksją – mówi Martyna Wojciechowska.

W jubileuszowej, 10. edycji konkursu
uczestnicy nadesłali niemal 30 tysięcy fotografii, które oceniało Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska.

– Obcowanie z obrazami, które nie były jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale obrazami, które uczyniły ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że godziny poświęcone na ocenianie tysięcy nadesłanych prac przestały mieć znaczenie – komentuje pracę Jury Tomasz Tomaszewski.
Wystawa fotograficzna

Kolekcja trzydziestu najlepszych zdjęć
nagrodzonych we wszystkich 10 edycjach Wielkiego Konkursu Fotograficznego zostanie zaprezentowana podczas wystawy fotograficznej. Ekspozycja w pierwszej kolejności odwiedzi Kraków, następnie będą mogli ją podziwiać mieszkańcy Rzeszowa, Poznania, Warszawy i Gdańska.

Harmonogram:

4 – 9 października – Galeria Krakowska, ul. Pawia 5, Kraków
11 – 16 października – Millenium Hall, al. Kopisto 1, Rzeszów
18 – 23 października – Galeria Malta, ul. Maltańska 1, Poznań
25 października – 8 listopada – Wola Park, ul. Górczewska 124, Warszawa
10 – 16 listopada – Galeria Przymorze. ul. Obrońców Wybrzeża 1, Gdańsk
Mecenasem konkursu i wystawy jest firma SAMSUNG, której sprzęt fotograficzny zostanie zaprezentowany na stoisku towarzyszącym wystawie.

Informacje o konkursie i wystawie można znaleźć na stronie wkf.national-geographic.pl