Obecnie ledwo nadążamy za rozwiązaniami, które coraz bardziej przybliżają nas do codzienności opisywanej w książkach z dzieciństwa. Nie potrzebujesz już tysiąca sprzętów, by połączyć się ze światem, obejrzeć serial, czy popracować. Wystarczy, że masz w domu wystarczająco “mądry” telewizor i życie od razu staje się łatwiejsze. Zobacz, jak smart TV może ułatwić ci życie.

Telewizory wyposażone zostały w sztuczną inteligencję, jednak zupełnie inną, niż ta ze starych filmów – bunt maszyn raczej nam nie grozi, choć technologia może zrobić więcej, niż myślisz.

Najbardziej zaawansowaną formą sztucznej inteligencji w przypadku telewizorów jest "robot", który jest w stanie przeprowadzić z użytkownikiem niemal pełen dialog bez konieczności powtarzania tych samych komend – wystarczy raz zadać pytanie, a specjalne algorytmy zajmą się kierowaniem go na właściwy tor rozmowy, ucząc bota przydatnych nawyków.

Sprytnie zaprogramowana sztuczna inteligencja w telewizorach LG OLED  jest w stanie osiągnąć dużo więcej, niż błyskawiczne znalezienie odpowiedzi na pytanie ile goli strzelił Milik przez całą swoją karierę – może ona również na bieżąco dostosowywać ustawienia telewizora do jakości oglądanego filmu czy programu, optymalizując wyrazistość, ostrość, szczegółowość i jasność oraz wykorzystując informacje na temat oświetlenia otoczenia. W przypadku głębi czerni własnoręczne manewrowanie w ustawieniach kontrastu i jasności ekranu telewizora nie zawsze kończy się pożądanym efektem, co dla fanów horrorów może okazać się dużym problemem. Nie wspominając już o tym, że filmy kinowe poddawane są postprodukcji z myślą o tych najnowocześniejszych urządzeniach, więc słabszy sprzęt może po prostu nie podołać natężeniu najgłębszej z najgłębszych czerni. Z nowoczesnym smart TV OLED, możesz pożegnać się z  koniecznością  zmiany ustawień sprzętu za każdym razem, gdy oglądasz coś nowego – algorytmy zrobią to, podczas gdy będziesz leżeć sobie na kanapie. Czyż to nie wspaniałe?

Czym właściwie jest tajemnicza technologia OLED? OLED to skrót od organic-light-emitting-diode (organiczna dioda elektroluminescencyjna), co w przełożeniu na zrozumiały język oznacza, że każdy pojedynczy piksel ekranu emituje własne światło. Właśnie to sprawia, że obraz  jest głęboki, wyraźny i kontrastowy. Ta technologia, w której od lat specjalizuje się firma LG i za którą została wyróżniona prestiżową nagrodą EISA, zapewnia o wiele lepszą jakość obrazu niż w przypadku ekranów LED i LCD i jest najbardziej popularną, jeśli chodzi o zakup telewizorów najnowszej generacji.

Wróćmy jednak do sztucznej inteligencji i tego, jak może usprawnić pracę w domu – ułatwi research (na dużym ekranie telewizora wyświetli wyniki wyszukiwania), podłączy cię do wideokonferencji, zanotuje głosowo i wyśle wiadomość do współpracownika. Prawie jak osobisty asystent, jednak odrobinę lepszy, bo bez wstydu można pracować przy nim w piżamie.

To nie koniec! Dzięki współpracy z Asystentem Google(usługa dostępna od dnia premiery w Polsce), Apple AirPlay i HomeKit tego rodzaju sprzęt może łatwo stać się centrum dowodzenia w inteligentnym domu. Po ciężkim dniu pracy, kiedy masz ochotę tylko i wyłącznie na relaks, to właśnie sztuczna inteligencja zgasi za ciebie światła w domu, zamknie bramę wjazdową, czy zmieni temperaturę wnętrz, a nawet uruchomi robota sprzątającego i kurze magicznie znikną z podłogi. No, może nie magicznie – najpierw musisz poprosić.

Na szczególny zachwyt w inteligentnych telewizorach zasługuje również sam AirPlay, który jest wspaniałym ratunkiem, gdy ze znajomymi chcecie zrobić sobie wieczór kinowy, ale jest was zbyt dużo i nikt nie widzi dobrze ekranu iPhone’a. Wystarczy klik i zawartość ekranu telefonu lub komputera ląduje na telewizorze, a impreza jest uratowana!  

Oprócz asysty w codziennych obowiązkach nowoczesny smart TV zaoszczędzi twój czas na wypadach do kina i tym samym pomoże uchronić sylwetkę przez zgubnym wpływem tłustego popcornu oraz mocno słodzonych napojów. Modele 4K Cinema HDR posiadają technologię, która bardzo wiernie odwzorowuje wizję reżyserów dzięki obsłudze większości formatów HDR. Telewizory w niej wykonane obsługują pliki w najważniejszych formatach HDR, takich jak Advanced HDR Technicolor i HDR10 Pro, a więc zapewniają doznania niemal kinowe, odejmując hałasujących ludzi, niewygodne fotele i powiew niezbyt świeżego powietrza z wentylacji. Tyle wygrać! 

Są jednak tacy, dla których 4K to zdecydowanie za mało. Sięgają po coś z najwyższej półki, a mianowicie telewizory 8K, które są dotychczas największym (i prawdopodobnie najcieńszym) osiągnięciem technologii OLED, a ich średnice osiągają nawet 88 cali. Gwarantują one dźwięk głęboki i czysty, szczegółowy obraz, mocno fokusując się na generowaniu czerni z piekła rodem oraz bardzo wyrazistych kolorów.

Gdyby 15 lat temu ktoś powiedział ci, że za 15 lat będziesz siedział w domu i rozmawiał do telewizora, prawdopodobnie byś go wyśmiał albo obraził. Kto by przypuszczał, że świat się tak zmieni? Kiedyś używało się tych sprzętów tylko dla rozrywki, a dzisiejsze realia są takie, że rozsądnie wybrany telewizor = więcej wolnego czasu = więcej wypoczynku. Chyba zatem warto się do tego przyłożyć, prawda?