Wisząca Świątynia, zwana też Wiszącym Klasztorem, została wzniesiona pod koniec panowania Północnej Dynastii Wei (386-535 r.) na zboczu góry Heng Shan, położonej w odległości 80 kilometrów na południowy wschód od miasta Datong, w powiecie Hunyuan w prowincji Shanxi.
 

Unikalna drewniana konstrukcja, związana z trzema najważniejszymi chińskimi religiami – buddyzmem, konfucjanizmem i taoizmem – utrzymała się na powierzchni skalnej ściany ponad 1500 lat i przetrwała liczne trzęsienia ziemi.
 

Kompleks około 40 wykutych w skalnych niszach pawilonów, znajdujących się na wysokości 50-60 metrów nad powierzchnią ziemi, z dobudowanymi drewnianymi fasadami, kładkami i mostami, został uszkodzony w październiku 2015 roku wskutek obsypania gradem kamieni, które odpadły ze ściany klifu powyżej świątyni.
 

Obiekt został wówczas zamknięty dla zwiedzających, a ekipa specjalistów oszacowała straty i rozpoczęła przygotowania do naprawienia uszkodzeń i zabezpieczenia budowli.
 

Jak poinformował Guo Lingxia z kierownictwa administracyjnego świątyni, zaplanowane prace naprawcze oraz wzmocnienie osłon przed spadającymi kamieniami zostały ukończone, w związku z czym cały obiekt został 1 maja ponownie otwarty dla zwiedzających.
 

Podczas remontu obiektu odświeżono wszystkie 400 sal i pomieszczeń kompleksu Wiszącej Świątyni oraz powiększono parking dla turystów.
 

Źródło: PAP