Gdzie mieszka Święty Mikołaj? To pytanie zadają sobie dzieci na całym świecie. Na szczęście nie jest to żadna tajemnica. Ulubiony święty milusińskich (i nie tylko) mieszka na dalekiej północy, a dokładnie w Rovaniemi w Finlandii. To właśnie tam znajduje się oficjalne biuro Mikołaja i na ten adres można wysyłać do niego listy. Grudzień to najbardziej pracowity miesiąc w wiosce, ale wesoło i magicznie jest przez cały rok. Co warto wiedzieć o Rovaniemi?

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi

Rovaniemi to nieoficjalna stolica Laponii. Oczywiście najbardziej znanym mieszkańcem miasta jest Święty Mikołaj i to właśnie on przyciąga ponad pół miliona turystów każdego roku. Pierwotnie Mikołaj mieszkał w Korvatunturi – tak od wieków wierzyli Finowie. Gdzie dokładnie? To sekret, ale żeby być bliżej ludzi, postanowił założyć swoje biuro w Rovaniemi w 1985 r. Od 2010 r. jest to oficjalna wioska Świętego Mikołaja.

Wioska Świętego Mikołaja jest otwarta codziennie przez cały rok. Na miejsce można dojechać autobusem z centrum Rovaniemi – kursują co godzinę. Możemy również przejść pieszo około ośmiu kilometrów lub zamówić taksówkę. Święty Mikołaj urzęduje zaledwie trzy kilometry od lotniska, a więc podróżni z daleka mogą odwiedzić go od razu po wylądowaniu w Rovaniemi. Przed zaplanowaniem wizyty w wiosce dobrze sprawdzić godziny pracy Mikołaja. Każdy zasługuje na odpoczynek, nawet święty.

Wioska Świętego Mikołaja jest flagową atrakcją Laponii. Na miejscu oprócz biura działają również restauracje, kawiarnie i sklepy, w których można kupić designerskie pamiątki. Goście mają do wyboru wiele podbiegunowych aktywności, między innymi przejażdżki skuterami śnieżnymi czy zaprzęgiem prowadzonym przez psy husky lub renifery. Obowiązkowym punktem każdej wizyty jest Główny Urząd Pocztowy w wiosce. Placówkę współpracuje z państwową usługą pocztową. Każda wysłana kartka otrzymuje specjalny stempel pocztowy Koła Podbiegunowego, niedostępny nigdzie indziej na świecie. Dodajmy, że od 1985 r. Święty Mikołaj otrzymał 18 milionów listów ze 199 krajów. 

Rovaniemi – praktyczne informacje

Karty płatnicze są powszechnie akceptowane w całej Finlandii, a najpopularniejszych (Visa, MC i Maestro) użyjemy prawie wszędzie. W niektórych miejscach możemy być poproszeni o identyfikację, dlatego warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Poza kartą płatniczą i dokumentami w portfelu dobrze nosić też trochę gotówki. Monety i banknoty mogą przydać się, chociażby podczas korzystania z lokalnych autobusów. W centrum Rovaniemi znajdziemy kilka bankomatów, oznaczonych jako OTTO lub NOSTO.

Walutą w Finlandii jest euro. W przeciwieństwie do większości krajów strefy euro, Finowie nie używają monet jedno- i dwucentowych. Najmniejszy nominał to moneta pięciocentowa. W Rovaniemi nie ma kantoru.

Napięcie sieciowe w Finlandii wynosi 230 V, a częstotliwość 50 Hz. Jak w większości krajów Europy Środkowej, obowiązują gniazda typu C i F. Jeśli przywozimy ze sobą urządzenia elektryczne lub elektroniczne, warto wcześniej sprawdzić, czy nie będziemy potrzebowali adaptera lub konwertera.

W Rovaniemi nie ma kafejek internetowych, ale wiele placówek i hoteli oferuje klientom bezpłatne Wi-Fi. Jeśli nie masz własnego urządzenia z dostępem do Internetu, możesz skorzystać z ogólnodostępnych komputerów w Informacji Turystycznej Rovaniemi i Bibliotece Miejskiej.

Palenie w pomieszczeniach, w tym w kawiarniach i restauracjach, jest zabronione. Niektóre bary mają oddzielne sale dla palących.

Źródło: Visit Rovaniemi