Niezwykle wciągającą i atrakcyjnie zilustrowaną książkę „Wilk Ambaras” autorstwa Tomasza Samojlika, która pomoże dzieciom w wieku szkolnym w lepszym poznaniu wilczego życia, można pobrać ze strony internetowej WWF Polska.

Książka Wilk Ambaras, to niezwykła historia małego wilczka i jego wilczej rodziny. Na jej stronach poznajemy wilki, jakimi są naprawdę, ich przywiązanie do rodziny, przeszkody, które muszą pokonywać na co dzień. Po przeczytaniu opowieści wilk staje się nam bliski, bo poznajemy jego prawdziwą naturę, daleką od bajek o „złych wilkach”. Autorem książki oraz opublikowanych w niej ilustracji, jest Tomasz Samojlik, na co dzień pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. To już druga opowieść o świecie zwierząt Samojlika, która ukazała się drukiem. Wcześniej była to książka „Żubr Pumpik”.

Wilk Ambaras, choć napisany jest w konwencji bajki, wiele mówi o prawdziwym życiu wilków - o roli jaką pełnią w przyrodzie oraz trudnych relacjach między człowiekiem, a  tym, jednym z najwspanialszych drapieżników, żyjącym współcześnie na Ziemi. 

Chcemy, aby przesłanie tej opowieści stało się ważną lekturą wszystkich dzieci i ich rodziców, bo tylko w ten sposób  „straszne historie o wilkach” odejdą w zasłużone zapomnienie – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. - Dlatego książka jest dystrybuowana bezpłatnie i większość jej nakładu trafi do szkół podstawowych w województwach, gdzie występują wilki.

Szacunek i podziw jakim obdarzali wilka prehistoryczni łowcy został, z czasem,  zastąpiony przez obawę, lęk i wrogość. Wilk stał się negatywnym bohaterem niezliczonej ilości opowieści.  A przecież wilk to starszy brat psa, który nadal żyje na wolności – w przyrodzie, gdzie może przetrwać jedynie dzięki wytrwałości,  umiejętności współpracy w grupie, a czujność i spryt pomagają uniknąć wielu zagrożeń, w tym także tych, które niesie im człowiek.

Przede wszystkim warto, abyśmy pamiętali, że psy, które towarzyszą nam do dziś jako najwierniejsi nasi przyjaciele, pochodzą od wilków oswojonych przez człowieka wiele tysięcy lat temu – dodaje Jakimiuk. - Kochamy je za przysłowiową wierność i czujność, za to że pilnują naszych gospodarstw, strzegą stad owiec i kóz, albo po prosu za to,  że z nami są - na dobre i na złe.  Bardzo szybko zapomnieliśmy jednak, że te umiłowane psie cechy biorą się z ich wilczej natury.

Wilk Ambaras jest kolejną inicjatywą WWF Polska na rzecz edukacji poświęconej wilkowi. Wcześniej ukazały się nagrane na płycie Bajki o dobrym wilku, czytane przez znanych Polaków. Książka oraz nagrania są dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie wwf.pl.