Wystawa wszystkich wyróżnionych fotografii zostanie otwarta 16 października w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W konkursie mogą brać udział zarówno profesjonalnie fotografowie, jak i amatorzy. Organizatorzy plebiscytu podali, że w tegorocznej edycji ocenie poddano blisko 50 000 zdjęć.

Jedno z ujęć, przedstawiające osobnika krytycznie zagrożonego gatunku koczkodana, zwanego dukiem (duk wspaniały, langur książęcy), zostało zrobione przez 13-letniego Arshdeepa Singha. To jeden z najmłodszych uczestników konkursu.

Oficjalni laureaci zostaną ogłoszeni 13 października, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum Historii Naturalnej. Zwycięzcy dostarczą kolejne zdjęcia, a na oficjalnej wystawie znajdzie się 100 obrazów. Uczestnicy pochodzą z 25 różnych krajów.

– Wszystkie wyróżnione obrazy są w rzeczywistości zwycięskimi, znajdują się w pierwszej setce nagrodzonej przez jury spośród ponad 49 000 – powiedział Roz Kidman Cox, przewodniczący jury.

Tim Littlewood, dyrektor wykonawczy ds. naukowych w Muzeum Historii Naturalnej i członek jury, powiedział, że konkurs jest znany z przyciągania najlepszych fotografów i przyrodników na świecie.

– Ale nigdy nie było tak ważnego czasu dla publiczności na całym świecie, aby ponownie zaangażować się w świat przyrody. Nie ma lepszego sposobu niż ta inspirująca i prowokująca wystawa – stwierdził Littlewood.