Nieczynne już więzienie Alcatraz w czasach swojej świetności było uważane za jeden z najsłynniejszych zakładów karnych w USA. To zasługa zaostrzonego rygoru i znanych przestępców, którzy odsiadywali wyrok za murami. Nie bez znaczenia była też lokalizacja. Więzienie wybudowano na odizolowanej wyspie Alcatraz pośrodku Zatoki San Francisco. Ucieczkę miały dodatkowo uniemożliwiać wzmocnione fortyfikacje i zaostrzone kontrole.

Przez 29 lat funkcjonowania zakładu karnego zanotowano 14 prób ucieczki. Łącznie na wolność próbowało wydostać się 34 mężczyzn. Część z nich została złapana, niektórzy zginęli w trakcie. Losy trójki uciekinierów przez wiele lata były owiane tajemnicą. Mowa o Franku Morissie oraz braciach Anglin, Johnie i Clarencie.

Ucieczka z Alcatraz

12 czerwca 1962 r. podczas rutynowej porannej kontroli okazało się, że trzech skazańców nie było w celach. W łóżkach zostawili atrapy głów z gipsu. Farba w kolorze cielistym i prawdziwe ludzkie włosy najprawdopodobniej zmyliły nocnych strażników. Więzienie zostało zamknięte, a służby rozpoczęły intensywne poszukiwania. Sprawą od razu zajęła się też FBI.

– Przesłuchaliśmy krewnych mężczyzn i zebraliśmy wszystkie ich dane identyfikacyjne. Poprosiliśmy też operatorów łodzi w Zatoce San Francisco, aby szukali szczątków. […] W wodzie znaleziono kawałki drewna przypominające wiosła i części gumowej dętki. Na plaży Cronkhite znaleziono również domową kamizelkę ratunkową. Szeroko zakrojone poszukiwania nie wykazały żadnych innych przedmiotów w okolicy – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Federalnego Biura Śledczego.

Ucieczka z Alcatraz graniczyła z cudem / fot. Getty Images

W toku śledztwa ustalono, że więźniowie wydostali się z cel, używając domowej roboty wiertarki wykonanej z silnika odkurzacza. Po sforsowaniu otworów wentylacyjnych przedostali się na niestrzeżony korytarz gospodarczy, a stamtąd na dach. Opracowanie planu ucieczki zajęło im ponad pół roku. W tym czasie przygotowali między innymi tratwę z płaszczy przeciwdeszczowych i drewniane wiosła.

Co dalej wydarzyło się 12 czerwca 1962 r.? To do dziś pozostaje tajemnicą. Po ucieczce słuch o Franku Morissie i braciach Anglin zaginął. FBI oficjalnie zamknęła sprawę 31 grudnia 1979 r. i przekazała ją United States Marshals Service. Do tej pory jest to jedna z największych zagadek kryminalnych w historii.

Więzienie Alcatraz – kto tam trafiał?

W więzieniu Alcatraz wyroki odsiadywali jedni z najgroźniejszych przestępców Ameryki, w tym Al Capone, George Machine-Gun Kelly czy Alvin Karpis (pierwszy Wróg publiczny nr 1). Pozostali osadzeni nie cieszyli się tak wielką sławą, ale byli równie brutalni i niebezpieczni. Najczęściej trafiali do Alcatraz z innych więzień. Dopiero na wyspie mieli nauczyć się przestrzegania zasad.

Więźniowie mieli zapewnione jedzenie, odzież, schronienie i opiekę medyczną. Wszystko inne było przywilejem, na który musieli sobie zasłużyć. Oprócz dostępu do biblioteki czy korespondencji nagrodą była też praca i zajęcia artystyczne. Kiedy służba więzienna widziała, że osadzony nie stanowi już zagrożenia i umie dostosować się do zasad, odsyłała go do poprzedniej placówki, gdzie kończył odsiadywanie wyroku. Takie decyzje zapadały zazwyczaj po około 5 latach spędzonych w Alcatraz.

Zwiedzanie Alcatraz

Mimo upływu lat słynne więzienie Alcatraz nadal cieszy się sporą popularnością. Były zakład karny jest otwarty dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Bilety na wycieczki z przewodnikiem wyprzedają się bardzo szybko, dlatego o ich zakupie warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nocne zwiedzanie. Wówczas gościom pokazywane są dodatkowe pomieszczenia.

Zwiedzanie Alcatraz / fot. Getty Images

Na wyspę średnio co 30 minut kursuje prom. Rozkład rejsów może ulec zmianie w dni świąteczne i podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Latem obiekt zamyka się około godziny 18:00, a poza sezonem (jesień, zima i wiosna) o 16:00. Aura na wyspie bywa nieprzewidywalna. Nawet w lipcu można porządnie zmarznąć, dlatego zaleca się ubranie na tzw. cebulkę.

Źródła: FBI, Alcatraz History