Co się zmieni na lotnisku

Jedna z najważniejszych zmian jest ta dotycząca zasad przebywania w terminalach zarówno odlotu jak i przylotu. Na żaden z nich nie mogą wejść osoby bez ważnych biletów lotniczych. A każdy pasażer będzie miał badana temperaturę. Ustawione zostały skanery pokazujące ciepłotę ciała. Na lotnisku pojawiły się również taśmy wyznaczające ciągi komunikacyjne przy wejściach do portu oraz automaty z jednorazowymi maseczkami po 3,5 zł za sztukę i rękawiczkami ochronnymi - także po 3,5 zł. 

Wszędzie są także naklejki przypominające o dystansie społecznym 1,5 m, zablokowano także środkowe siedzenia w rzędach krzesełek w hali odlotów (zmieniono także układ ich ustawienia, tak aby było więcej odległości pomiędzy pasażerami). W wielu miejscach zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

- W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane - mówi mówi Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Co się zmieni na pokładzie samolotu
Urząd Lotnictwa Cywilnego razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował ulotki z nowymi zasadami bezpieczeństwa. Pasażerów prosi się w nich, aby na swój lot odprawili się on-line i ograniczyli bagaż podręczny.

Podczas lotu personel pokładowy będzie nosił maseczki ochronne oraz rękawiczki. Pasażerowie podczas całej podróży i podczas pobytu na lotnisku także muszą nosić maseczki (zaleca si ich zmianę co 4 godziny). Ograniczony będzie serwis pokładowy - bez ciepłych posiłków, a napoje i zimne przekąski otrzymamy w indywidualnych opakowaniach. Po wylądowaniu obsłudze trzeba oddać wypełnioną Kartę Lokalizacji Podróżnego.​

 

Michał Cessanis