Wyczekiwane złote godziny, które potrafią wydobyć piękno miejsc. Piękne wschody i zachody słońca, podczas których promienie kładąc długie cienie, tworzą niesamowitą głębię obrazu, a ciepła temperatura światła podkreśla wyjątkowość i atrakcyjność miejsca. Wystarczy, tylko lub aż, być w odpowiednim miejscu i czasie, łapać światło wykorzystując do tego aparat w smartfonie - urządzenie, które ma się zawsze przy sobie. Zobaczcie zatem na jakie parametry należy zwrócić uwagę, z jakich dostępnych funkcji w smartfonach należy korzystać, aby tworzyć wyjątkową fotografię mobilną.

EKSPOZYCJA 

Tak nazywamy ilość światła, która jest niezbędna do prawidłowego wykonania fotografii. Uzyskuje się to poprzez odpowiednią kombinację trzech elementów: czasu naświetlania, przysłony oraz czułości ISO. Tworzenie obrazu dla wszystkich urządzeń jest takie samo, a możliwości dzisiejszych smartfonów dają nam niesłychanie więcej niż jeszcze parę lat temu. I to, co jeszcze niedawno było zarezerwowane dla aparatów klasycznych, dzisiaj mamy na wyciągnięcie ręki. W fotografii ekspozycja jest jednym z najczęściej używanych parametrów, a większość nieświadomych użytkowników smartfonów korzysta z automatyki aparatu, która zazwyczaj dobrze dobiera te parametry, ale nie zastąpi fotografa. Warto też wspomnieć, że dzisiejsze urządzenia mobilne, jak np. smartfony ZenFone posiadają możliwość ustawień manualnych, w których możemy zarządzać czasem naświetlania oraz czułością ISO. Dzięki temu otrzymamy konkretny efekt oraz niepowtarzalną fotografię.

POMIAR ŚWIATŁA
To on służy do prawidłowego ustawienia parametrów ekspozycji fotografowanego obiektu, a więc do poprawnego naświetlenia naszego zdjęcia. Pomiar może zostać przeprowadzony automatycznie przy pomocy światłomierza aparatu fotograficznego w naszym smartfonie. Dużą zaletą smartfonów jest fakt, że możemy w łatwy sposób wybrać punkt pomiaru światła, który chcemy, aby został poprawnie naświetlony. Wystarczy dotknąć palcem na ekranie interesujące nas miejsce poprawnej ekspozycji.

 

CZAS NAŚWIETLANIA
Regulując długość czasu naświetlania wpływamy na ilość światła, jaka dostanie się do matrycy. Innymi słowy – im dłużej naświetlamy zdjęcie, tym będzie ono jaśniejsze. Dzięki zarządzaniu tym parametrem możemy nie tylko decydować o jasności zdjęcia, ale również zamrozić lub rozmazać ruch na zdjęciu. Jednak w tych dwóch ostatnich przypadkach, nie zrobi za nas tego automat, który nie rozpozna naszych intencji i nie stworzy za nas, tego, co chcemy uzyskać. Zatem wszystko w naszych rękach oraz w możliwościach, jakie daje smartfon w ustawieniach manualnych. Na przykład poprzez długi czas naświetlania, który dostępny jest w smartfonie (w modelu ZenFone 4 nawet do 32 sekund) można pięknie rozmydlić fale w oceanie. Wystarczy tylko zamocować stabilnie smartfon, np. na małym statywie, ustawić czas do poprawnej ekspozycji by otrzymać pożądane zdjęcie.

Jeśli natomiast chcemy mieć pewność, aby obiekt nie był poruszony, musimy ustawić w smartfonie taki czas naświetlania, który pozwoli „zamrozić” interesujący nas obiekt. A jeśli pojawi się problem z ilością światła do poprawnej ekspozycji to z pomocą przyjdzie dostępny już w smartfonach parametr ISO, o którym więcej pod kolejnym zdjęciem.

ISO
Określa czułość, z jaką pracuje matryca naszego aparatu, czyli określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Brzmi poważnie i jeszcze niedawno ten parametr był zarezerwowany wyłącznie dla aparatów systemowych. To jednak już się zmieniło i większość smartfonów posiada funkcję zarządzania tym parametrem, a wybór odpowiedniej wartości ISO i ustawienie go w smartfonie wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie, daje dużo możliwości. Zwiększając wartość ISO, skraca nam się czas naświetlania, a więc mamy szansę na nieporuszone zdjęcie, zrobione również wieczorową porą.

BALANS BIELI
Ten parametr jest również istotny przy pracy ze światłem. Balans bieli to nic innego jak dążenie, aby to, co jest białe także było białe na zdjęciu jak również, aby wszystkie inne kolory były na zdjęciu dokładnie takie same jak w rzeczywistości. Obecnie aparaty w smartfonach w większości przypadków radzą sobie świetnie z automatycznym pomiarem. Jednak coraz częściej w smartfonach, jak np. w ZenFonach, istnieje także możliwość ręcznego wprowadzenia ustawień balansu bieli i warto czasem z tego skorzystać.

HDR
Ten tajemniczy skrót (High Dynamic Range), funkcji dostępnej w smartfonach, także bywa czasem pomocny w pracy ze światłem. Szczególnie, kiedy fotografujemy motywy bardzo kontrastowe, gdzie istnieje duża różnica między światłem a cieniem. Korzystając z tej funkcji, można za jednym naciśnięciem spustu migawki, wykonać zdjęcie z poprawną ekspozycją na całym jego obszarze. Kluczem tej opcji jest fakt, że smartfon (w moim przypadku ASUS ZenFone) robi kilka zdjęć o różnej wartości ekspozycji i łączy je w jedno zdjęcie, tworząc najbardziej zbliżony obraz do tego, który człowiek widzi gołym okiem. Używając tej funkcji możemy zapomnieć o przepalonym niebie nad wulkanem i bezkresną ciemnością w miejscu, gdzie dostrzec można strukturę wzgórza.

 

Zatem jeśli zaczniesz dostrzegać i przewidywać, w jaki sposób światło wpływa na zdjęcie, uruchomisz świadome zarządzanie parametrami w Twoim smartfonie i połączysz to jeszcze z poprawną kompozycją, o której była mowa w poprzednim poradniku to zrobisz kolejny, bardzo duży krok w kierunku tworzenia atrakcyjnej fotografii smartfonowej. Zainspirowany wiedzą, praktykuj i twórz piękną fotografię smartfonem, wiedząc, że dzisiaj nie ma ograniczeń w sprzęcie, a jedynie w głowie.

 

Mariusz Stachowiak
Fotograf, ambasador smarftonów ZenFone marki ASUS. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym poradniku, zostały wykonane smartfonami ZenFone