Temat kosmitów regularnie elektryzuje opinię publiczną. Powstawaniu kolejnych teorii sprzyjają cieszące się niesłabnącą popularnością filmy science fiction oraz badania astronomów mające ustalić, czy na którejś z planet są warunki pozwalające na życie. Ustalmy od razu, że nawet taka ewentualność nie jest żadnym potwierdzeniem dla istnienia obcych. Naukowe fakty zdają się jednak nie przekonywać Amerykanów.

Czy UFO istnieje? Amerykanie nie mają wątpliwości

Z badań opublikowanych przez Pew Research Center, niezależny think tank w Waszyngtonie, dowiadujemy się, że ok. 65 proc. Amerykanów wierzy w istnienie istot pozaziemskich, a ok. 51 proc. jest przekonanych, że zgłaszane co jakiś czas do mediów niezidentyfikowane obiekty latające są potwierdzeniem wizyt obcych na Ziemi.

Pew Research Center opublikował wyniki ankiety przy okazji obchodzonego na początku lipca Światowego Dnia UFO. Jest to nieformalne święto upamiętniające rocznicę rzekomej katastrofy statku kosmicznego, do której miało dojść w 1947 r. na ranczo w Roswell w stanie Nowy Meksyk. Co prawda data zdarzenia nie jest znana, ale 8 lipca żołnierze armii amerykańskiej wydali oświadczenie, w którym opisali odebranie kosmicznego spodku z rancza. Niedługo później okazało się, że UFO było tak naprawdę zagubionym balonem meteorologicznym. To nie zatrzymało jednak trwającej do dziś fascynacji Amerykanów na punkcie obcych.

Na potrzeby ankiety badacze przepytali 10 417 dorosłych Amerykanów. Ich odpowiedzi nie były jednoznaczne. Około 76% osób w wieku od 18 do 29 lat wierzy w inteligentnych kosmitów, podczas gdy w grupie od 30 do 49 lat jest to już 69 proc, a od 50 do 64 lat „tylko” 58 proc. Większość, bo aż 87 proc. ankietowanych, jest zgodna co do tego, że obcy nie mają złych zamiarów względem Ziemi i jej mieszkańców. Nie ustalono jednak, czy Amerykanie wierzą w przyjaźń ze strony kosmitów, czy może jednak bliżej im do myślenia, że Ziemianie są im po prostu obojętni.

Rząd USA nie odpowiedział na wszystkie pytania

Badanie dot. wiary Amerykanów w istnienie kosmitów zbiegło się z publikacją długo wyczekiwanego raportu na temat UFO. Specjalnie powołana komisja Senatu USA poprosiła dyrektora wywiadu narodowego i sekretarza obrony o przeprowadzenie śledztwa w sprawie niezidentyfikowanych zjawisk lotniczych w terminie nie dłuższym niż 180 dni od 21 grudnia 2020 r.

Większa część raportu została już opublikowana. Dowiadujemy się z niej m.in. że w latach 2004-2021 lotnicy wojskowi zaobserwowali 144 niezidentyfikowane obiekty. Tylko jeden z nich może być balonem meteorologicznym. Kontrowersje budzą utajnione fragmenty raportu. Urzędnicy uspokajają jednak, że nie ma w nich wzmianek o spodkach pochodzenia pozaziemskiego.