Od dziś można wirtualnie spacerować po atrakcjach Małopolski, województwa łódzkiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i Mazowsza. Obiektywy Google uwieczniły m.in. zakamarki Twierdzy Boyen w Giżycku czy Wilczego Szańca w Gierłoży. A może spacer po Łazienkach Królewskich? Klik i zaglądamy nawet w boczne uliczki. Tylko wiewiórki trudno dokarmiać.

Spacer po Polsce

Najwięcej nowych obiektów udostępnionych w funkcji Street View znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Można przejść po kładce na jeziorze Niegocin i podziwiać okolicę z tarasu widokowego, czy wyruszyć w rejs po jeziorze Kisajno. W województwie łódzkim warto na mapach Google przejść się po Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi oraz odwiedzić Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach. W lubelskim internauci mogą zwiedzić dwa muzea: Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Miejsce Pamięci w Bełżcu. Z Małopolski na Street View udostępniono panoramiczne zdjęcia Kościoła Świętego Michała Archanioła w Binarowej.

Jak powstają zdjęcia?

Wirtualne zwiedzanie rodem z filmów science-fiction Google uruchomił osiem lat temu. Początkowo tylko dla pięciu miast w Stanach Zjednoczonych. Dziś dzięki dziesiątkom milionów zdjęć, internauci mogą zwiedzać, nie ruszając się z domu ,nawet trudno dostępne miejsca w 50 krajach, na 7 kontynentach.

Oprócz samochodów zespół Street View wykorzystuje trójkołowiec Trike (rower z wbudowanym systemem aparatów cyfrowych, dzięki któremu możliwe stało się fotografowanie m.in. parków). Zimą i w miejscach skutych lodem przydaje się skuter śnieżny Snowmobile. Standardowo przy robieniu zdjęć wnętrzom wykorzystuje się specjalny aparat fotograficzny ze statywem.  W Polsce od roku stosuje się plecak Trekker (po raz pierwszy użyty w czasie pieszych wędrówek po Wielkim Kanionie i Wenecji) oraz wózek Trolley, który mieści się w muzealnych drzwiach i potrafi  lawirować między rzeźbami.

Street View po polsku

Pierwsze zdjęcia z Polski w funkcji Street View pojawiły się w 2012 roku. Wirtualnie udostępniono głównie te miasta, w których odbywały się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Pierwsze na  mapach Google pojawiły się więc Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław, znalazł się również Kraków oraz z wybrane miejsca Polski jak np. molo w Sopocie, droga do Doliny Chochołowskiej, zakopiańskie Krupówki czy rynek w Kazimierzu Dolnym.

W ramach aktualizacji z kwietnia 2013 do Street View dodano zdjęcia ulic większości miast z całej Polski oraz kolejne atrakcje turystyczne, takie jak np. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ZOO we Wrocławiu, Zamek Królewski na Wawelu, Pałac w Nieborowie, czy Latarnia Morska w Kołobrzegu. Kolejną aktualizację przeprowadzono jesienią 2013. Dołączyły wówczas m.in. zdjęcia Kopalni Soli w Wieliczce. Od roku można odbyć wirtualny spacer po Centrum Nauki Kopernik, Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Kórniku.

Ruszamy na spacer. Klik!