Ruiny Machu Picchu znajdują się na wysokości około 2090–2400 m n.p.m. w peruwiańskich Andach. To jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych nie tylko w Peru, ale i całej Ameryce Południowej. Zaskakiwać może fakt, że pozostałości inkaskiego miasta odnaleziono dopiero na początku XX w. Dokładnie 24 lipca 1911 r. Dokonał tego Hiram Bingham, amerykański odkrywca, historyk i naukowiec wykładający na prestiżowym Uniwersytecie Yale.

Machu Picchu odsłania kolejne tajemnice

Jako że Machu Picchu jest stosunkowo świeżym odkryciem, badacze co jakiś czas docierają do nowych faktów związanych z tą historyczną społecznością. Niedawno naukowcy ustalili, że w rzeczywistości miasto mogło być starsze, niż pierwotnie zakładano. Według dokumentów spisanych przez hiszpańskich konkwistadorów wzniesiono je mniej więcej w połowie XV w. Antropolodzy z Yale twierdzą jednak, że Machu Picchu stanęło kilkadziesiąt lat wcześniej.

Nie tylko wiek Machu Picchu pozostaje kwestią sporną. Najnowsze badania sugerują, że pochodzenie społeczności również nie jest oczywiste. Analiza DNA z pochówków wykazuje, że nie wszyscy mieszkańcy byli Inkami. Naukowcy poszli nawet o krok dalej i nazwali Machu Picchu „kosmopolitycznym miastem”. Wygląda na to, że rzeczywiście tak było. Oczywiście na miarę ówczesnych czasów i trudnej lokalizacji.

Machu Picchu zamieszkiwali nie tylko członkowie rodziny królewskiej i elity, ale także służący oraz robotnicy. Jak się okazuje, przedstawiciele niższych warstw społecznych nie pochodzili z tego samego regionu. Cytowany przez serwis phys.org.Jason Nesbitt, profesor nadzwyczajny archeologii na Tulane University School of Liberal Arts, podkreśla, że analiza genetyczna dotyczyła wyłącznie szczątków tzw. ludności pomocniczej, nie arystokracji.

Lamy na tle Machu Picchu / fot. Westend61/Getty Images

Kto mieszkał w Machu Picchu?

W ramach badań naukowcy porównali DNA 34 osób pochowanych w Machu Picchu z materiałem genetycznym pozyskanym w innych miejscach dawnego imperium Inków. Aby ustalić stopień ich pokrewieństwa, wykorzystano również genomy współczesnych mieszkańców Ameryki Południowej.

Analiza wykazała, że pochowani pochodzili z różnych miejsc. Najbardziej odległe tropy prowadzą aż do Amazonii. Co ważne, zmarli rzadko kiedy dzielili to samo DNA. Oznacza to, że trafiali do Machu Picchu pojedynczo, a nie całymi rodzinami czy grupami społecznymi.

– Genetyka nie przekłada się na pochodzenie etniczne czy podobne relacje, ale pokazuje, że ludzie mieli różne pochodzenie w różnych częściach Imperium Inków – tłumaczy profesor Nesbitt.

Badanie wpisuje się w większy projekt naukowy, mający na celu połączenie tradycyjnych technik archeologicznych z nowymi technologiami i sposobami analiz. W ten sposób badacze chcą lepiej zrozumieć dotychczasowe odkrycia w Machu Picchu.

Ciekawostki o Machu Picchu

Machu Picchu to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Peru. Wycieczka w Andy wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji, ale też nakładów finansowych. Zwłaszcza jeśli mówimy o osobach podróżujących z odległej Europy. Sam lot do Peru może kosztować około 5 tys. zł w dwie strony.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem inkaskiego miasta? Zaskakiwać może to, że tak naprawdę nigdy nie było zaginione. Tak, świat usłyszał o nim dzięki amerykańskiemu wykładowcy, ale lokalni mieszkańcy doskonale wiedzieli, że w Andach znajdują się historyczne ruiny.

Oto inne ciekawostki o Machu Picchu:

  1. Machu Picchu jest odporne na trzęsienia ziemi.
  2. Inkowie wznosili jego kamienne mury bez użycia zaprawy.
  3. Machu Picchu znaczy „Stara Góra”.
  4. Na miejscu można otrzymać stempel do paszportu.
  5. W obrębie ruin znajdują się dwa szczyty, które można zdobyć.