Wieczne miasto, stolica Włoch i kolebka starożytnej cywilizacji. Miejsce, w którym na każdym kroku mijamy ruiny monumentalnych budynków, świątyń i placów, gdzie czas spędzali rzymski arystokraci, politycy i cesarze. Rzym jest niczym olbrzymie muzeum, w którym czuć atmosferę dawnej epoki i świetności jednego z największych imperiów w dziejach ludzkości.

Archeolodzy odnaleźli zaginiony teatr cesarza Nerona

Jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych Europy nie przestaje zaskakiwać. W trakcie najnowszych wykopalisk nieopodal Stolicy Apostolskiej archeolodzy odnaleźli budynek, który przez setki lat uważany był za zaginiony. Badacze sądzili już, że prawdopodobnie nigdy nie uda się go odnaleźć. Aż do teraz, gdy naukowcom udało się odkopać ruiny Teatru Nerona.

Archeolodzy przekazali, że odnaleźli pozostałości marmurowych kolumn oraz tynk zdobiony złotymi liśćmi. Była to dla badaczy wskazówka, że odkryli właśnie resztki słynnego teatru wybudowanego na zlecenie samego cesarza, o którym wzmianki pojawiają się w tekstach Swetoniusza i Tacyta. A także Pliniusza Starszego, historyka i pisarza rzymskiego, który prawdopodobnie sam brał udział w wystąpieniach organizowanych na deskach tego starożytnego miejsca.

Wykopaliska odbywały się w miejscu nowego, luksusowego hotelu

Teatr znajdował się na prawym brzegu Tybru, na obszarze Ager Vaticanus (Polu Watykańskim), w olbrzymich ogrodach luksusowej willi Agrypiny Starszej. Sam budynek znajdował się w miejscu, w którym dziś stoi Bazylika Świętego Piotra. W latach 2021–2023 archeolodzy prowadzili wykopaliska na dziedzińcu Palazzo della Rovere (Palazzo dei Penitenzieri). To renesansowy pałac przy Via della Conciliazione, który zbudowano pod koniec XV wieku.

Wykopaliska były prowadzone w ramach planowanej renowacji zabytkowego budynku. Co ciekawe, obiekt ten jest obecnie własnością Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Leonardo Visconti di Modrone, gubernator generalny zakonu przyznał podczas konferencji prasowej, że pałac wkrótce zostanie udostępniony nowym najemcom. Będzie to sieć luksusowych hoteli Four Seasons.

Modrone podkreślił, że hotel zostanie otwarty w 2025 roku z okazji Jubileuszu Watykanu. Władze Stolicy Apostolskiej spodziewają się, że do Rzymu może przybyć wówczas nawet 32 mln osób, a hotel będzie jednym z miejsc, które staną się tymczasowym domem dla pielgrzymów.

Teatr jest związany z pewną legendą i wielkim pożarem Rzymu

Wracając jednak do odkrycia, archeolodzy podkreślają, że ma ono olbrzymią rangę. To miejsce wyjątkowe, o ogromnym znaczeniu historycznym. Autorzy uważają, że odnalezienie tych ruin rzuca nowe światło na losy Rzymu od czasów cesarstwa aż do XV wieku. Badaczom udało się odnaleźć bowiem również X-wieczne szklane kielichy, fragmenty ceramiki i inne przedmioty z czasów wiecznego miasta, o których wiadomo naprawdę niewiele.

– W przeszłości znaleziono zaledwie siedem szklanych kielichów z okresu od upadku Rzymu do ok. X wieku. Najnowsze wykopaliska tylko w tym miejscu ujawniły siedem kolejnych tego typu artefaktów – powiedziała Marzia Di Mento, główna archeolożka i współautorka odkrycia.

Teatr Nerona lub Theatrum Neronis to prywatny teatr wzniesiony na rozkaz cesarza Nerona w Rzymie. Budynek znany był tylko ze źródeł literackich. Według Pliniusza Starszego, cesarz wystawił w swoim teatrze zagrabiony majątek byłego konsula. Rzymscy pisarze podkreślali, że władca Rzymu wykorzystywał budynek do własnych prób artystycznych. Ćwiczył tam swój głos. Tacyt z kolei pisał, że to właśnie ze sceny teatru Neron miał obserwować wielki pożar Rzymu w 64 roku n.e.

Źródło: Soprintendenza Speciale Archeologia.