Owce merynosowe nie gubią runa i muszą być strzyżone przynajmniej raz w roku, ponieważ ich wełna cały czas rośnie. W przeciwnym razie mogą zarosnąć tak jak Baarack. 

Baarack – najsławniejsza owca świata

W rozmowie z agencją Reuters Kyle Behrend z rezerwatu na farmie Edgar’s Mission powiedział, że baran najprawdopodobniej uciekł swoim właścicielom. 
– Kiedyś nosił kolczyki, ale wygląda na to, że zostały one wyrwane przez grube, zmatowiałe runo. Był w nienajlepszym stanie. Miał niedowagę i ze względu na nadmiar wełny ledwo mógł widzieć – dodał.

 

 

Zwierzę zostało znalezione niedaleko Lancefield w stanie Wiktoria. Przez ostatnie lata głównym pożywieniem w menu Baaracka były pędy trawy. Baran przyzwyczaił się już do swojej nowej wagi i zaklimatyzował do życia na farmie z innymi owcami.

Owczy rekordziści

Baarack to kolejna owca, która zasłynęła na całym świecie dzięki imponującej ilości (i wadze) runa. W 2005 roku ukochanym futrzakiem Nowozelandczyków stał się Shrek. Owca przez sześć lat żyła na wolności. W tym czasie jego wełna nieomal sama zaczęła żyć własnym życiem. Po ścięciu okazało się, że baran każdego dnia nosił na sobie 27 kilogramów runa. Jak wyliczyli specjaliści – taka ilość materiału starczyłaby do uszycia 47 swetrów. W przypadku wełny z Baaracka można mówić o 61 ciepłych bluzach lub 490 parach skarpetek. Shrek odszedł w 2011 roku, jednak pamięć o nim pozostaje żywa. Odnalezienia zarośniętego Baaracka od razu przypomniało Nowozelandczykom o ulubieńcu sprzed dekady.

W 2014 roku lokalne media donosiły o innym baranie, który uciekł z zza grody. Na wolności Shaun wyhodował runo ważące ponad 23 kilogramy. Rekordzistą jest jednak Chris. Runo barana ważyło 41 kg – dwukrotność masy jego ciała. Zgolona wełna trafiła do Muzeum Narodowego Australii, gdzie znajduje się do dziś.

Weterynarzom nie udało się ustalić, jak długo minęło od ostatniego strzyżenia Baaracka. Nadmiar wełny u merynosów może prowadzić do gromadzenia się obornika i moczu, co z kolei zwiększa podatność zwierzęcia na infekcje. Biolodzy z Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej dodają, że zdrowa wełna pomaga również lepiej kontrolować temperaturę ciała merynosom.