Kilithon to najwyżej położony maraton na świecie. Aby go przebiec najpierw trzeba wejść na najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro (5895 m.n.p.m.) Nie trzeba posiadać umiejętności wspinaczkowych, żeby się tam dostać, a mimo to nie jednemu się to udaje. Tam z linii startu biegacze wyruszą w prawdziwy wyścig do podnóża krateru. Trekking zacznie się na 5 dni przed dniem startowym i będzie prowadził drogą Umbwe. To jedna z bardziej wymagających. Jest krótsza, ale za to bardziej stroma. To nie koniec trudności. Ostatni nocleg przewidziany jest w Crater Camp na wysokości 5750 m.n.p.m. Po takiej nocy trudno mówić o wypoczęciu i regeneracji. Wysokość z pewnością będzie odczuwalna dla uczestników wyprawy jak i samych biegaczy. Organizatorem i pomysłodawcą Kilithonu jest Polak – Michał Gawron. Na pytanie skąd wziął pomysł na tak ekstremalny bieg, odpowiada, że brał udział w Mount Everest Marathon w Nepalu. Przyjrzał się tamtejszej imprezie, rozmawiał z biegaczami i zapragnął zorganizować coś podobnego w Afryce. Duże znaczenie ma fakt, że Kilimandżaro jest górą łatwą technicznie. Wchodzi się na nią ścieżkami, bez użycia sprzętu wspinaczkowego. I w miarę szybko można dostać się na szczyt, w 5 - 7 dni. Prawdziwym wyzwaniem jest wysokość, bo to prawie 6 tysięcy metrów – dodaje Michał.

W pierwszej, pilotażowej edycji Kilithonu wezmą udział biegacze z całego świata. Pod względem bezpieczeństwa będą w naprawdę dobrych rękach. Polska Misja Medyczna, w składzie Ewa Piekarska i Anna Gregorczyk, objęła opiekę medyczną nad wydarzeniem.

PMM od lat działa w regionie Afryki Wschodniej, gdzie m.in. prowadzi szkolenia z zakresu ratownictwa specjalistycznego. O oprawę zdjęciową zatroszczy się Piotr Dymus, fotograf sportowy, a relację filmową przygotuje Maciej Jabłoński z agencji F11 Studio. Przewodnikami po tej afrykańskiej ziemi będą: Hamadi Gao, który na Kilimandżaro był ponad 200 razy i Anna Pontus, alpinistka i biegaczka.

Jak silnym i wytrzynałym trzeba być, żeby zdecydować się na taki wysiłek? Wśród uczestników znalazły się prawdziwe gwiazdy świata biegowego. Polskę będzie reprezentował Piotr Hercog, utytułowany zwycięzca takich biegów jak: Ultra Fiord Patagonia (170 km), Bikal Ice Marathon (42 km) czy nasz rodzimy Bieg Rzeźnika (82 km). Trzymajcie kciuki, bo wejście na szczyt, to dopiero początek prawdziwego wysiłku.

Więcej informacji o Kilithon na http://kiliextrememarathon.com