„Niech Was pozory nie mylą. Nasza para leniwców Celinka i Apollo wcale nie próżnowała! Poznajcie owoc tego wspaniałego, choć z początku burzliwego związku. Przed wami nasz nowy maluszek urodzony 15 września 2020 około 13.30” - czytamy na profilu zoo na Facebooku. 

Na razie nie wiadomo jakiej płci jest maluch, ale – jak mówią opiekunowie zwierząt – nie ma to dużego znaczenia dla hodowli zachowawczej. Aż 30 ogrodów zoologicznych czeka na przyjęcie osobnika tego gatunku.

Młode zostanie z nami przynajmniej 2 lata. Później najprawdopodobniej pojedzie do innego ogrodu zoologicznego. Do którego, to zależy od płci, ale w wypadku tego gatunku nie ma to dużego znaczenia, bo mamy równowagę – 267 samic i 265 samców w 224 ogrodach zoologicznych na świecie. Do tego hodowla nie jest skomplikowana. Trzeba im zapewnić wysoką wilgotność, na poziomie ok. 70 proc. i temperaturę nie spadającą poniżej 23 stopni Celsjusza – wyjaśnia Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Małego leniwca i jego rodziców można już zobaczyć w Małpiarni we wrocławskim zoo, do czego zachęca opiekun zwierząt Przemysław Lesiakowski.

– Celinka została matką po raz pierwszy. Urodziła młode we wtorek, 15 września, ok 13:30 i bardzo dobrze się nim opiekuje, co nie zawsze jest takie oczywiste. Zachęcam do obserwacji matki z młodym. Podejrzewam, że to może być najspokojniejsze dziecko na świecie. Spędza całe dnie na brzuchu mamy. Na razie zajmuje się tylko jedzeniem i spaniem, ale wkrótce zacznie poznawać otoczenie – mówi.

ZOO Wrocław

Celinka przyjechała do wrocławskiego zoo w 2012 r. z ogrodu zoologicznego w Hanowerze, zaś Apollo dołączył do niej w zeszłym roku z angielskiego Amazon World Zoo. Wcześniej partnerem samicy był Henio, ale para nie mogła dojść do porozumienia, dlatego ostatecznie zdecydowano się na „wymianę” samców. Jak widać z sukcesem, chociaż początkowo nic tego nie zapowiadało – Celina trzymała Apolla na dystans. 

Ciąża u leniwców trwa około 6 miesięcy. Młode tuż po urodzeniu ma zazwyczaj ok. 25 cm długości i waży ok. 250 g. Po 5 miesiącach oddala się od matki. Samce osiągają dojrzałość płciową między 4 a 5 rokiem życia, a samice po ok. 3,5 roku.

Energetyczni skąpcy

Leniwce to jedne z największych „skąpców energetycznych” na Ziemi. Oddychają wolno, bo biorą zaledwie 6-8 oddechów na 1 minutę, a złożony żołądek sprawia, że trawienie posiłku zajmuje im nawet miesiąc, więc nie dziwne, że tylko raz w tygodniu się wypróżniają. Na ziemi są zupełnie niezdarne i bezbronne, poruszając się osiągają prędkość ok. 3m/minutę. Jednak w wodzie radzą sobie dużo lepiej i pływają trzy razy szybciej, bo 9m/ minutę. 

Leniwce żyją w Ameryce Południowej, gdzie pokarm dla nich jest dostępny cały rok, co nie wymaga od nich wysiłku w jego zdobyciu. Jednak liczebność wolno żyjącej populacji  systematycznie maleje.

– Rola hodowli w ogrodach zoologicznych rośnie, bo zwierzęta te tracą siedliska przez wycinkę dżungli oraz przecinanie miejsc ich występowania drogami. Niestety giną również próbując wdrapywać się na słupy i linie wysokiego napięcia. Wciąż też poluje się na nie dla mięsa. Póki nie nauczymy się chronić ich w naturze, to hodowle zamknięte będą niezbędne –  mówi Ratajszczak.