Dnia 1-szego września 2009 roku grupa teatralno - historyczna Warszawiaki organizuje akcję upamiętniającą rocznicę wybuchu wojny. Od godziny 13.00 do 19.00 na warszawskich ulicach i podwórkach młodzież ubrana w stroje z epoki międzywojennej i okresu okupacji, odegra sceny z życia Warszawy w 1939 roku. Scenkom obyczajowym towarzyszyć będą popularne okupacyjne piosenki.
 
Warszawiacy zobaczą między innymi: dyskutujących o polityce studentów, młodego gazeciarza z wieściami z oblężonego miasta, kwestę na rzecz Funduszu Obrony Narodowej oraz wiele innych scen z pierwszych dni września 1939 roku. Punktem kulminacyjnym akcji będzie happening o godz. 16.30 pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego na Placu Bankowym.
 
Grupa Warszawiaki przybliży mieszkańcom stolicy postać Prezydenta Warszawy z lat 1934-39, przypomni jego bohaterską postawę we wrześniu trzydziestego dziewiątego roku. Z datków ofiarowanych przez mieszkańców Warszawy zakupiony  zostanie wieniec, który Warszawiaki złożą pod pomnikiem Prezydenta Starzyńskiego. Na wstędze wieńca umieszczony zostanie napis:
Niezłomnemu Prezydentowi-Warszawska Ulica.

Około godz. 17.00 kapela podwórkowa i grupa teatralno - historyczna rusza w dalszą trasę. Akcja zakończy się na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej pod budynkiem w którym w 1939 roku znajdowała się siedziba obrony Warszawy. ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW MIASTA