Niedziela, 28 listopada, godz. 11:00 Etiopia – Tam gdzie Bogowie grywają w szachy: Zbigniew Borys Główna część pokazu będzie poświęcona górom Simien, często nazywanym "dachem Czarnego Ladu" albo "Tybetem Afryki". Dziewicze góry, cudne krajobrazy, skromni mieszkańcy, endemiczne zwierzęta i rośliny. Żeby nie było jednak zbyt jednorodnie, podczas pokazu na chwilę zajrzymy do Lalibeli, gdzie wykute w skałach kościoły wg wielu są najwiekszą atrakcją kraju. Możesz też zobaczyć skalne kościoły z prowincji Tigray. One niezawsze są znane nawet Etiopczykom. Niektórzy uważają, że są piękniejsze od tych w Lalibeli. No i południe Etiopii - bez niego każdy pobyt, nawet ten wirtualny, nie bylby pełen. A tam znajdziesz plemiona i parki narodowe... nie z tej Ziemi. Zbigniew Borys - podróżnik, fotografik, organizator wypraw egzotycznych. Zaraz po studiach (Wydział Inżynierii Środowiska) zaszył się w Azji prawie na 3 lata. Przemierzył ją od Filipin po Jemen. Obecnie coraz więcej czasu spędza w Afryce. Według niego jest tam trudniej, mroczniej i mniej przewidywalnie niż gdziekolwiek indziej. Ale to wciąga. Zapytany o najbardziej intrygujący kraj Czarnego Lądu, bez wahania odpowiada, że to Etiopia. Gdy jest w Polsce, pokazuje slajdy i zacieśnia współpracę z ogólnopolskimi miesięcznikami podróżniczymi, zamieszczając na ich łamach zdjęcia i pisząc artykuły.
Niedziela, 28 listopada, godz. 11:00

Rowerem przez Afrykę - Sudan i Zimbabwe: Piotr Strzeżys Podczas pokazu slajdów Piotr pokaże zdjęcia i krótki materiał filmowy z wycieczki rowerowej po Sudanie i Zimbabwe. Podróż była fragmentem przedsięwzięcia „Afryka Nowaka” realizowanego w celu popularyzacji postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy na świecie przejechał Afrykę rowerem. Piotr opowie nam o przygodach na trasie Wadi Halfa-Chartum, opisze sudańskie przysmaki, takie jak surowa wątróbka z wielbłąda, opowie o ludziach, o tym, dlaczego lepiej nie fotografować kobiet i jak wygląda sudański akademik. Będzie o przygodach podczas nocnej przeprawy przez busz i odganianiu lwów rowerową trąbką, jeździe po torach kolejowych w poszukiwaniu śladów Kazimierza Nowaka, jedzeniu sadzy, za którą płaci się pulami albo kwachami, o muzycznym studio w środku buszu, a przede wszystkim o spotkanych ludziach, o pracujących w Afryce Polakach, jak i o samych Afrykańczykach - ich gościnności, pomocy i uśmiechu. Piotr Strzeżysz – Z wykształcenia archeolog, bibliotekarz i anglista. Na co dzień pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w warszawskim liceum „Bednarska”. Od lat realizuje marzenia zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Przejechał ponad trzydzieści krajów na czterech kontynentach. Za swoje zimowe rowerowe podróże przez Himalaje i Andy został dwukrotnie wyróżniony na prestiżowych „Kolosach”. W tym roku dwukrotnie wziął udział w podróżniczym przedsięwzięciu „Afryka Nowaka”, jadąc przez Sudan, Zimbabwe i RPA. Ma nadzieję, że nigdy nie dorośnie i nie przestanie bujać w obłokach, a siły i zdrowie jak najdłużej pozwolą mu dalej zwiedzać świat rowerem.


Niedziela, 28 listopada, godz. 12:50 Afryka w sieci - prezentacja travelblogerów: Artur Urbański Łatwo się zakochać w pięknej kobiecie. Łatwo jest się zakochać w Norwegii czy Nowej Zelandii; łatwo w Indiach i w Maroku. Łatwo. Ale zakochać się w (...) Afryce nie jest łatwo. Miłość nie ma powodu, a jeśli jest powód to już nie ma miłości tylko przyjaźń; może wielka przyjaźń, ale jednak nie miłość. I Afryka (...) to jest taka stara brzydka baba, której lubić nie ma powodu i można ją tylko kochać albo od niej odejść; lubić jej nie ma za co.
(...)
Nigdy wcześniej nie byłem w dzikim kraju. W Europie dzicz zaczyna się za drzewami zasłaniającymi parking. W (...) Afryce dzicz jest wszędzie. Część tej dziczy to cywilizacja nam jeszcze nieznana a część jest dziczą prawdziwą. Poczucie dziczy jest potęgowane przez to, że wszystko co odmienne, co tylko inne traktujemy jako dzikie. Może nie da się odkryć prawdy tak za pierwszym razem ale pierwszy raz pozwala zauważyć inność. Potem część inności obrasta w interpretacje przenoszące ją do normalności; część nie ma wyjaśnienia ale już nie dziwi a część innością pozostaje na zawsze.
Michał Kozłowski "Brzydka Afryka" Afryka, najbardziej egzotyczny kontynent. Tygiel kultur. Jeszcze 130 lat temu większość jej terytorium była białą plamą. Teraz tylko 2 proc. ludzi podróżujących po świecie jedzie do Afryki. O tym, co ciekawego o Afryce można znaleźć w sieci, opowie Artur Urbański, organizator wypraw transafrykańskich i saharyjskich. Artur Urbański - historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej. Jako pierwszy w Polsce przygotował ekspedycję saharyjską oraz reaktywował Libię jako kierunek wycieczek. Był pionierem w organizacji wypraw afrykańskich typu overland. Autor przewodników internetowych po Libii, Namibii i Malawi dla serwisu Koniec Świata. Podczas ponad 20 lat podróży po kontynencie afrykańskim odwiedził większość krajów Afryki północnej, wschodniej i południowej. Ma na koncie publikacje w „Życiu” i „Wyborczej”, a przede wszystkim na legendarnym serwisie globtroterskim www.torre.pl – jednym z pierwszych oaz globtroterstwa w polskim necie, który ma przyjemność prowadzić.