Podczas szczytu przyjęty został Światowy Plan Ochrony Tygrysa. Aby go zrealizować potrzebne jest 350 milionów dolarów. Pierwszy milion przeznaczy na ochronę tygrysów Leonardo di Caprio, który został ambasadorem programu WWF Tigers Alive! 13 państw, na których terytorium występują tygrysy i które brały udział w szczycie zagwarantowały, że w sumie przeznaczą na ten cel 127 milionów dolarów. Kolejne fundusze pochodzić będą z pożyczki z Banku Światowego oraz od prywatnych darczyńców, którzy wspierają takie fundacje jak WWF. Pozwala to mieć nadzieję, że zgodnie z planem przedstawionym przez WWF, do roku 2022 uda się podwoić liczbę tych zagrożonych wyginięciem dzikich kotów, których na wolności pozostało już zaledwie 3200 osobników. Światowy Plan Ochrony Tygrysa zawiera kompleksowy zestaw działań, które pozwolą obudować populację tygrysów po latach kłusownictwa na potrzeby nielegalnego handlu tym gatunkiem i niszczenia lasów, które zamieszkują. Te dwa zagrożenia doprowadziły do zmniejszenia się populacji tygrysów o około 97% w stosunku do poziomu z początku XX wieku.
Tygrysy nie mogą czekać na pomoc. Musimy natychmiast zatrzymać spadek liczebności ich populacji, bo inaczej niebawem całkowicie znikną z powierzchni Ziemi – mówi Michael Balzer, Dyrektor programu WWF Tigers Alive! – Szczyt ochrony tygrysów pokazał, że rządy państw, na których terytorium występuje ten gatunek, są zdeterminowane, aby go chronić. Musimy podtrzymać ten entuzjazm.
Również Polska może przyczynić się do ochrony tego wspaniałego zwierzęcia. Już teraz społeczeństwo wspiera działania WWF na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu tradycyjną medycyną azjatycką, na potrzeby której zabijane są setki tygrysów. To niezwykła szansa dla przetrwania tygrysów w naturze. Wierzę, że każdy z nas chciałby ocalić to piękne zwierzę dla następnych pokoleń – mówi Magdalena Romanowicz, kierownik projektu Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami z polskiego oddziału fundacji WWF.
Wczoraj, podczas ostatniego dnia szczytu, jego uczestnicy spotkali się już tylko, aby ustalić harmonogram dalszych spotkań, które pozwolą znaleźć środki na ratowanie tygrysa. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 13 państw uczestniczących w szczycie odbędzie cykl spotkań, aby zagwarantować kolejne środki na rzecz ich ochrony. Długoterminowy plan finansowania zostanie przyjęty w czerwcu 2011 roku. W grudniu 2011 roku odbędzie się kolejny szczyt, który będzie miał za zadanie sprawdzić, jak przebiega wdrażanie planu. WWF będzie dokładnie monitorował przebieg prac.