Nietoperze nie cieszą się szczególną sympatią ludzi. Mimo postępu nauki, wiele osób nadal wierzy, że popularne gacki wplątują się we włosy, albo co gorsza, wpijają się w szyje i wysysają krew. Faktem jest, że na świecie żyją setki różnych gatunków nietoperzy, jednak żadne z nich nie żywią się ludzką krwią. Nawet wampiry. Co więcej, właśnie od nich ludzie mogliby się co nieco nauczyć.

Solidarni jak wampiry

Podczas gdy w społeczeństwie ludzi postawy takie jak empatia czy ofiarność wielu osobom cały czas przychodzą z trudem, wygląda na to, że wampiry do perfekcji opanowały wzajemne wspieranie się i dokarmianie. Zacznijmy od tego, że te nietoperze żyją w grupach zdominowanych przez samice. To akurat nie jest czymś wyjątkowym, jeśli porównamy je do pozostałych zwierząt. Od innych gatunków różnią się jednak tym, że wampirzyce zdają się nie utrzymywać na szczycie hierarchii. Według badaczy, całe gromady nietoperzy żyją w zgodzie wtedy, kiedy każdy osobnik ma zaspokojone podstawowe potrzeby.

– „W przypadku nietoperzy wampirów wzajemna pielęgnacja i karmienie odbywa się w tym samym czasie” – mówi Gerald Carter z The Ohio State Univeristy.

Jak dodaje, naczelne wampiry nie dominują i nie nękają innych osobników bez wyraźnego powodu.

Krwawy eksperyment w klatce

Carter i jego koledzy postanowili zaobserwować 24 schwytane na wolności, dorosłe samice wampirów pospolitych (Desmodus rotundus) oraz ich potomstwo – dziewięć młodych nietoperzy, w tym pięć samic. Wszystkie zostały umieszczone w klatce na tyle dużej, że mogły w niej swobodnie latać. Każdej nocy naukowcy zostawiali na dnie kilka kropel krwi. Przez 70 dni, dzięki wykorzystaniu kamery z podczerwienią, udało im się zaobserwować ponad 1000 interakcji między zwierzętami.

Nietoperze najczęściej popychały się lub dobrowolnie odsuwały, robiąc tym samym miejsce przy posiłku dla innych osobników. Sporadycznie dochodziło między nimi do walk, wówczas uderzały się wzajemnie kciukami. W ich przypadku to jedyny palec, który na drodze ewolucji nie został wchłonięty przez skrzydła. Idealnie nadaje się więc do interakcji, w tym zaczepek właśnie.

O czym świadczą takie zachowania? Naukowcy doszli do wniosku, że wampiry najzwyczajniej w świecie nie wytworzyły w grupach konkretnej hierarchii. Dla porównania zespół Cartera zbadał też interakcje u przedstawicieli innych 82 gatunków, w tym ssaków, ptaków i owadów. W przypadku 90 proc. z nich hierarchia była o wiele wyraźniejsza niż u badanych nietoperzy.

Badacze przyznają jednak, że być może wampiry pokazują w dominację w inny, mniej oczywisty sposób. Na przykład przy użyciu dźwięków.