Nietoperze nie są szczególnie lubiane przez ludzi. To najpewniej pokłosie legend, według których gacki miały wysysać nam krew i wplątywać się we włosy. Kolejne badania dowodzą jednak, że te zwierzaki mają całkiem normalne i podobne do ludzkich zwyczaje.

Jak polują nietoperze?

Wampiry zwyczajne są znane w świecie zwierząt z tego, że potrafią tworzyć między sobą trwałe relacje i więzi – dzielą się łowami, wzajemnie pielęgnują i spędzają dużo czasu razem. Jak dowodzą autorzy najnowszych badań, nietoperze pamiętają o braterstwie nawet podczas wspólnych skoków na krwawego drinka. Zamiast polować z przypadkowymi osobnikami, zdecydowanie bardziej wolą wybierać się na łowy w zaufanym gronie.

Aby jeszcze lepiej zbadać zażyłość między wampirami Gerald Carter – biolog ewolucyjny z Ohio State University w Columbus – i jego współpracownicy przez określony czas obserwowali 50 samic nietoperzy w Tolé w Panamie. Wszystkie zostały podłączone do komputerowych czujników. Dzięki nim naukowcy przez cały czas mieli podgląd w to, jak blisko siebie przebywały.

Okazało się, że nietoperze, które żyły na tych samych grzędach, częściej spotykały się w terenie i najprawdopodobniej polowały razem. Spotkania znanych sobie osobników trwały też dłużej niż interakcje z przypadkowymi łowcami.

– Nie zawsze są to przypadkowe spotkania – podkreśla Carter.

Autorzy badań podejrzewają, że większość wampirów poluje w pojedynkę, ale kiedy napotkają zaprzyjaźnionego osobnika przykładowo na krowie, będą kontynuować posiłek razem, zamiast się o niego kłócić. Takie podejście ma wymiar praktyczny. Wygryzienie nowej rany może potrwać od 10 nawet do 40 minut. Spóźnione nietoperze mogą więc zaoszczędzić czas i energię.

Braterstwo i solidarność wśród nietoperzy

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy donoszą o solidarnych postawach wśród nietoperzy. Według badaczy, całe gromady wampirów żyją w zgodzie pod warunkiem, że każdy osobnik ma zaspokojone podstawowe potrzeby. Badane nietoperze najczęściej popychały się lub dobrowolnie odsuwały, robiąc tym samym miejsce przy posiłku dla innych osobników. Naukowcy doszli do wniosku, że nocni łowcy najwyraźniej nie wytworzyli w grupach konkretnej hierarchii.

Fascynująca jest również komunikacja między nietoperzami. Zwierzęta te do perfekcji opanowały komunikację i są zwolennikami teorii, która mówi, że mniej znaczy więcej. Wydajne kodowanie neuronowe zachowuje istotne informacje, jednocześnie zmniejszając ich nadmiarowość.

Źródło: PLOS Biology