Wyróżnienie w dziedzinie medycyny, przyznawane od roku 1946 przez Fundację Laskera, nazywane jest "amerykańskim Noblem", a do tej pory około połowy jego laureatów odznaczono najwyższym medycznym laurem z dziedziny medycyny, przyznawanym przez Komitet Noblowski.
 

Fundację Laskera założyli pionier reklamy Albert Lasker i jego żona Mary Woodward Lasker, późniejsza aktywistka w dziedzinie badań medycznych.
 

Tegorocznymi laureatami Nagrody Laskera-DeBakeya w dziedzinie medycznych badań klinicznych są: Ralf F.W. Bartenschlager (uniwersytet w Heidelbergu), Charles M. Rice (Rockefeller University) i Michael J. Sofia (firma Arbutus Biopharma). Zostali nagrodzeni za opracowanie systemu umożliwiającego prowadzenie badań nad replikacją wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C oraz wykorzystanie tego osiągnięcia do opracowania przełomowych metod leczenia tej przewlekłej, często śmiertelnej choroby.
 

W dziedzinie medycznych badań podstawowych wyróżnieni zostali: William G. Kaelin Jr. (Dana-Farber Cancer Institute/Harvard Medical School), Peter J. Ratcliffe (University of Oxford/Francis Crick Institute), Gregg L. Semenza (Johns Hopkins University School of Medicine) - za odkrycie mechanizmu, dzięki któremu komórki człowieka i większości zwierząt wyczuwają dostępność tlenu i adaptują się do zmian jego stężenia – co jest procesem o podstawowym znaczeniu dla ich przeżycia.
 

Specjalną Nagrodę Laskera–Koshlanda za osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych otrzymał amerykański biochemik Bruce M. Alberts, były przewodniczący National Academy of Sciences (1993-2005). W latach 2008-2013 redaktorem naczelnym czasopisma „Science”. Należy do współautorów podręcznika „Molecular Biology of the Cell”, będącego podstawową pozycją na wielu uczelniach. Został nagrodzony za „fundamentalne odkrycia dotyczące replikacji DNA i biochemii białek”, „wizjonerskie przywództwo w kierowaniu krajowymi i międzynarodowymi organizacjami naukowymi dla poprawy życia ludzi, oraz "pełne pasji zaangażowanie w doskonalenie edukacji naukowej i matematycznej”.
 

Źródło: PAP


Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.