W Zurychu każdy znajdzie coś dla siebie i nie jest to tylko pusta obietnica. Miłośnicy kultury i sztuki mogą zafundować sobie tour po 50 muzeach i 100 galeriach, w których można zobaczyć m.in. dzieła Picassa. Miłośnicy dobrej rozrywki mogą wybrać się do jednego z 500 klubów, w których grają DJ-e z całego świata. Osoby, które cenią sobie indywidualny styl, mogą udać się do dwóch artystycznych dzielnic: Zürich-West i Aussersihl, by pobuszować sobie w niezliczonej ilości różnorodnych butików prowadzonych przez projektantów mebli, biżuterii, czy mody. Spodoba się tu także smakoszom, szczególnie tym, którzy potrafią docenić nowoczesny wystrój lokalu i eksperymenty w kuchni. Dzięki licznym jeziorom, szlakom rowerowym i górskim, w Zurychu nie będą także nudzić się osoby ceniące sobie spokój i kontakt z naturą. Warto dodać jeszcze jedno: wbrew obiegowym opiniom Zurych nie jest miastem wyłącznie dla bogaczy. Znając takie rozwiązania jak ZürichCARD, dzięki której można m.in. bezpłatnie zwiedzić 30 muzeów, czy adresy hosteli oferujących nocleg już od
ok. 30 Euro za osobę, można zwiedzić to piękne miasto za naprawdę rozsądną cenę.

Jak dojechać?

Zurych leży w sercu Europy, w samym centrum Szwajcarii, na północnym wybrzeżu Jeziora Zuryskiego. Dodatkowym atutem tego miasta jest łatwy dojazd, bez względu na to, czy podróżujemy pociągiem (ok. 14 godzin przez Berlin), samochodem (rozbudowana sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu), czy też samolotem (5 połączeń dziennie z Warszawy). Międzynarodowe lotnisko w Zurychu obsługuje samoloty z pond 150 krajów, a dzięki świetnym połączeniom kolejowym, w zaledwie 10 minut jesteśmy w stanie dostać się z lotniska do samego centrum miasta.

Gdzie się zatrzymać?

Miasto oferuje przyjezdnym bogatą, bo liczącą aż 250 obiektów, bazę noclegowo-hotelową. Można tu wybierać od pięciogwiazdkowych hoteli zlokalizowanych w samym sercu miasta, przez hotele przy lotnisku, schroniska znajdujące się w górach Uetilberg, aż po tanie hostele na obrzeżach Zurychu. Wiele hoteli, w tym także i te zlokalizowane w centrum miasta, oferują swoim gościom specjalne pakiety promocyjne. Przy odrobinie szczęścia możemy np. za pobyt trzydniowy zapłacić tyle samo co za dwie doby. Sporym ułatwieniem jest także możliwość bezpłatnego zarezerwowania pobytu w wybranym hotelu za pośrednictwem biura Izby Turystycznej Zurychu Zürich Tourism. 

Wakacje, słońce i wodne szaleństwo

W czasie wakacji większość mieszkańców Zurychu, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu, spędza wolny czas nad rzeką lub jeziorem, zażywając kąpieli słonecznych. W mieście i na jego obrzeżach znajduje się ponad 40 obiektów przeznaczonych do pływania – w tym 18 na świeżym powietrzu. Co ciekawe, większość z nich jest otwarta niemal 24 h na dobę. W ciągu dnia można zrelaksować się tu i pobawić z dziećmi. Po zmierzchu większość z nich zamienia się w bary i kluby, oferujące gościom szereg interesujących wydarzeń kulturalnych w tym koncerty, przedstawienia teatralne i wieczory poetyckie. To właśnie w takich miejscach, jak Barfuss-Bar (Stadthausquai, 8001 Zürich), Pier-West (Lettensteg 10, 8037 Zürich), Primitivo (Wasserwerkstrasse, 8037 Zürich), czy Rimini – Bar (Mythenquai, 8002 Zürich) można zobaczyć, jak wygląda życie nocne Zurychu w czasie wakacji.
Woda jest nieodłącznym składnikiem tego miasta. Wypuszczając się na całodniowe wycieczki można odpocząć przy jednej z 1200 fontann z krystalicznie czystą wodą, która, jak zapewniają mieszkańcy Zurychu, doskonale nadaje się do picia (woda z okolicznych rzek i jezior zlokalizowanych w pobliżu Zurychu uchodzi za jedną z najczystszych na świecie). Chcąc zażyć kąpieli w wodach termalnych, można zatrzymać się także w pobliskim Baden, miejscowości słynącej z wód termalnych o najwyższym stężeniu minerałów w całym kraju i malowniczego starego miasta. Osobom, które uwielbiają wodę warto polecić jeszcze dwie atrakcje: zlokalizowany zaledwie godzinę jazdy od Zurychu największy w Europie wodospad Rhine oraz Alpamare, największy w Europie kryty park wodny.

Natura na wyciągnięcie ręki

Będąc w Zurychu, w każdej chwili, w zaledwie 10 minut można przenieść się
z zatłoczonego centrum miasta do lasu. Miasto oferuje także ogromną ilość terenów przeznaczonych specjalnie pod organizację ognisk i z myślą
o rodzinnym grillowaniu. Osoby aktywne chętnie wybiorą się zapewne na wycieczkę wybranym szlakiem edukacyjnym, czy ścieżką rowerową. Spragnieni mocniejszych wrażeń będą natomiast mogli spróbować swoich sił na ściankach przeznaczonych do wspinaczki. Romantykom polecamy kilkugodzinny rejs łódką po Jeziorze Zuryskim, na trasie którego można zobaczyć m.in. malowniczą zatokę w miejscowości Rapperswil. Miłośnicy pięknych ogrodów powinni koniecznie wybrać się do wyjątkowo ciekawego Ogrodu Chińskiego znajdującego się w parku Zürichhorn (prezent od partnerskiego miasta Kunming
w zamian za pomoc w rozbudowaniu systemu wody pitnej). Rodzinom z dziećmi warto polecić przede wszystkim wycieczkę do lasu Sihlwald, w którym można spotkać jelenie, wiewiórki, lisy, zające oraz najróżniejsze gatunki ptaków. Ciekawym doświadczeniem może być także wizyta w lesie deszczowym Masoala Rainforest, zlokalizowanym na terenie tutejszego Zoo, w którym można podziwiać najróżniejsze gatunki egzotycznych zwierzą i roślin (w samym Zoo żyje ponad 4 000 najróżniejszych zwierząt z całego świata). Największą atrakcją dla najmłodszych będzie jednak niewątpliwie wizyta w Knie’s, dziecięcym Zoo znajdującym się w pobliskim Rapperswil, gdzie można dokarmiać zwierzęta, przejechać się na słoniu, czy zobaczyć przedstawienie ze zwierzętami w roli głównej. W bezchmurny dzień warto udać się na ośnieżone stoki leżącej niedaleko Zurychu góry Titils.

Kultura i nocne życie

Tym, którzy zaplanują sobie wycieczkę śladami najciekawszych muzeów i galerii Zurychu, warto polecić znajdujący się wzdłuż ulicy  Rämistrasse tzw. „szlak artystyczny”, na którym znajdują się takie domy aukcyjne, takie jak  Christie’s, czy Sotheby’s. Spośród muzeów warto wybrać się m. in. do znanego m.in. z bogatej kolekcji prac Alberto Giacomettiego Kunsthaus Zürich, Muzeum Rietberg, słynącego z bogatej ekspozycji sztuki pozaeuropejskiej, a także liczącego ponad 100 lat Szwajcarskiego Muzeum Narodowego. Wieczorem spragnionych rozrywki można zaprosić do legendarnego klubu  Kaufleuten, gdzie grają najlepszą w mieści muzykę klubową, czy Mascotte, najstarszego klubu w mieście, który serwuje hity lat osiemdziesiątych.


Latem imprezy odbywają się nie tylko wewnątrz klubów, ale także na świeżym powietrzu. Najbardziej znanym zagłębiem klubowym jest dzielnica Zachodniego Zurychu, gdzie znajduje się mnóstwo mniejszych klubów oraz barów, z których każdy oferuje gościom inny rodzaj muzyki.

Różnorodność ulicznych sklepów  

W czasie wakacji w każdy niemal weekend można wybierać spośród kilkudziesięciu ulicznych sklepów, na których sprzedawane jest niemal wszystko. Jednym z najbardziej popularnych jest Specialty Market (Market Różnorodności) zlokalizowany w hali głównej zuryskiego Dworca Głównego. To właśnie tu kupcy i handlarze z całego świata oferują klientom takie towary, jak np. wypieki z najdalszych krańców świata lub egzotyczne owoce z Bliskiego Wschodu. Popularnością cieszy się także targowisko na placu Helvetiaplatz, zaraz obok mostu Rathausbrücke, gdzie można kupić najbardziej soczyste owoce i warzywa w mieście. Kolekcjonerzy antyków i miłośnicy wyprzedaży powinni odwiedzić pchli targ na placu Bürkliplatz oraz bar Rimini, w którym w każdy poniedziałek odbywają się wyprzedaże antyków i staroci.

Kuchnia na świeżym powietrzu

Od strony kulinarnej miasto może pochwalić się ogromną kreatywnością jeżeli chodzi o serwowane tu potrawy oraz bogatą ofertą restauracji i kawiarni. Szczególnie przyjemnie robi się w Zurychu latem, kiedy można delektować się pysznościami na świeżym powietrzu w otoczeniu bujnej zieleni lub w ogródkach rozstawionych zaraz przy brzegu rzeki. Miłośnicy potraw z grilla powinni zajrzeć do baru Vorderer Sternen, który słynie z najlepszej tego typu kuchni. W chłodniejsze dni można wybrać się do legendarnej restauracji Kronenhalle, miejsca cieszącego się duża popularnością wśród hollywoodzkich gwiazd. Goście mogą się tu delektować wyśmienitym jedzeniem w otoczeniu prawdziwej sztuki w postaci oryginalnych obrazów Picassa i Miró. Miłośnicy kuchni wegetariańskiej, powinni koniecznie spróbować dań serwowanych w Hiltl, najstarszej restauracji wegetariańskiej w Europie oraz w Tibits, pierwszym tego typu miejscu z daniami na wynos. Ciekawym punktem na kulinarnej mapie Zurychu jest  także Blinde Kuh, pierwsza na świecie restauracja prowadzona przez osoby niewidome, w której panuje kompletna ciemność. tekst: Donata Kudlek, Anna Piszczek, Sigma International